Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον μεγάλο τελικό η Τίγκρες

Με υπογραφή Ζινιάκ η Τίγκρες, άφησε εκτός θεσμού την Παλμέιρας και πήρε το εισιτήριο του μεγάλου τελικού

Η Τίγκρες επικράτησε με 0-1 της Παλμέιρας στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Η πιο γνωστή ομάδα του Σαν Νικολάς ντε λος Γκάρσα, καλείται να αντιμετωπίσει στον τελικό την Μπάγερν Μονάχου ή την Αλ Αχλί, έπειτα από την επικράτηση τους κόντρα στην Παλμέιρας του Αμπέλ Φερέιρα.

Η αναμέτρηση δεν προσέφερε ιδιαίτερο θέαμα, αφού οι φάσεις ήταν απειροελάχιστες. Ωστόσο η Τίγκρες ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με τον Ζινιάκ πήρε την πρόκριση.

Ο Γάλλος επιθετικός κέρδισε πέναλτι, και με εύστοχη εκτέλεση νίκησε τον Γουέβερτον διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Σκόρερ: 54′ Ζινιάκ

Κίτρινες: Μενίνο, Ακίνο, Τεϊσέιραμ, Γκουσμάν

Παλμέιρας (Φερέιρα): Γουέβερτον, Ρότσα (62′ Μάϊκ), Λουάν, Γκόμες, Βίνια, Ντανίλο (57′ Μέλο), Μενίνο (62′ Ουίλιαν), Βέιγκα (73′ Σκάρπα), Ζε Ραφαέλ (57′ Πάουλα), Ρόνι, Αντριάνο

Τίγκρες (Φερέτι): Γκουσμάν, Ροντρίγκες, Ρέγιες, Σαλσέδο, Ντουένιας (86′ Μέσα), Ακίνο (90+2′ Σιέρα), Καριόκα, Πιζάρο, Κινιόνες (87′ Φουλτζένιο), Ζινιάκ, Γκονζάλεθ

Ουλσάν Χιουντάι – Αλ Ντουχαίλ 1-3

Η Αλ Ντουχαίλ επικράτησε με 1-3 της Ουλσάν Χιουντάι στο Αλ Ραγιάν, και κατέκτησε την πέμπτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Το σκορ άνοιξε στο 21′ λεπτό με ένα φοβερό τελείωμα του Τζούνιορ έξω από την περιοχή που κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας, με τον Τζο να πέφτει σωστά άλλα να μην μπορεί να σταματήσει το σουτ.

Ο Μπιτ Γκαράμ στο 62′ λεπτό ισοφάρισε το ματς. Ο Κορεάτης βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι και με ωραίο πλασέ κέρδισε τον Χασάν Μόουσα.

Η χαρά της Ουλσάν δεν διέρκησε πολύ αφού τέσσερα λεπτά μετά ο Μουνταρί έκανε το 1-2. Ο Ντουντού του έκανε μια εξωπραγματική σκαφτή μπαλιά και ο Καταριανός εκτέλεσε κατευθείαν γράφοντας το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Αλμοέζ οκτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου, έκανε μια προσωπική ενέργεια από το πλάι, πάτησε περιοχή και με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 1-3.

Η ποδοσφαιρική ομάδα από το Ντοχά του Κατάρ έπειτα από αυτή την νίκη, κατέκτησε την πέμπτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Κίτρινες : Ταϊ-Χουάν, Γιόνκ-Γου, Αλμοέζ

Σκόρερ : 21′ Τζούνιορ, 62′ Μπιτ-Γκαράμ, 66′ Μουνταρί, 82′ Αλμοέζ