Παγκόσμιο Κύπελλο: Για 5η φορά πρωταθλήτρια κόσμου η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εύκολα την Αλ Χιλάλ και είναι στην κορυφή του κόσμου.

Για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 5-3 της Αλ Χιλάλ στον τελικό στο στάδιο «Μπουλαΐ Αμπντάλα» του Ραμπάτ, και πανηγύρισε για 5η φορά σε ισάριθμες συμμετοχές της από το 2014 κι έπειτα (2014, 2016, 2017, 2018, 2022).

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε γρήγορα με 2-0  με δράστες Βινίσιους στο  13΄και Βαλβέρδε στο 18΄, όμως η Αλ Χιλάλ είχε το σθένος και μείωσε στο 26΄ με τον Μαρέγκα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον τελικό.

Ο Καρίμ Μπενζεμά, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 54΄ μετά από ασίστ του Βινίσιους δίνοντας πρόωρο τέλος στον αγώνα.

Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον τελικό και τρίτο στη διοργάνωση (είχε σκοράρει και στον ημιτελικό), ο Βαλβέρδε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 στο 58’, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Για τους Σαουδάραβες ο Βιέτο μείωσε σε 4-2  στο 63΄ενώ έξι λεπτά μετά ο Βινίσιους με το τρίτο του γκολ στη διοργάνωση έγραψε το 5-2. Το τελικό σκορ 5-3 το διαμόρφωσε στο 79΄ ο Βιέτο.