Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Δύσκολη νίκη για την Αγγλία επί της Αϊτής (hls)

Νίκη της Αγγλίας επί της αξιόμαχης Αϊτής στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών.

Η Αγγλία νίκησε με 1-0 την Αϊτή στο Μπρισμπέιν για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης πέτυχαν μια νίκη απέναντι σε μια πολύ αξιόμαχη, αν και πρωτοεμφανιζόμενη στη διοργάνωση, Αϊτή. Η οποία έβαλε δύσκολα στις «Λέαινες», είχε ευκαιρίες και θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από τον αγώνα.

Στο 29ο λεπτό, η Στάνγουεϊ σκόραρε με πέναλτι για την Αγγλία για το 1-0. Αρχικά η τερματοφύλακας Τεούς απέκρουσε, ωστόσο επειδή είχε κινηθεί μπροστά πριν την εκτέλεση, δόθηκε επανάληψη, όπου η Αγγλίδα μέσος ευστόχησε.

Αξιοσημείωτο είναι το στατιστικό, πως στα πρώτα οκτώ ματς του Μουντιάλ, έχει δοθεί από ένα πέναλτι, με μόλις τρία από αυτά να είναι εύστοχα.

Παρά τις αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει, με την Αγγλία να μπαίνει με το «δεξί» στο τουρνουά.

Αγγλία (Σαρίνα Βίγκμαν): Ερπς, Μπρονζ, Γκρίνγουντ, Μπράιτ, Κάρτερ, Γουόλς, Στάγγουεϊ, Τόουν, Χεμπ (61’ Τζέιμς), Κέλι, Ρούσο (76’ Ντέλι)

Αϊτή (Νίκολας Ντέλεφιν): Τεούς, Λιμάζ (31’ Ματουρίν), Ζοσέφ, Πετίτ-Φρερέ, Κ. Λουίς, Μ. Λουίς, Ζεουντί, Μοντεσίρ, Πιέρ-Λουίς (90’+3’ Πιέρ-Ζερόμ), Ντουμορνέι, Μπορζελά  (78’ Ελοϊσέν)