Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά η Ισπανία (hls)

Προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών η Ισπανία που νίκησε στην παράταση την Ολλανδία.

Στον αγώνα που άνοιξε την προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών, η Ισπανία νίκησε με 2-1 στην παράταση την Ολλανδία στην Ουέλονγκτον και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Ιαπωνία-Σουηδία.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Ισπανία ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο 81’ με πέναλτι της Μαριόνα Καλντεντέι.

Η Ολλανδία ισοφάρισε στο 90’+1’ με τη Στεφανί Φαν ντερ Γκραχτ στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, στο 111’ η Σάλμα Παραγιουέλο πέτυχε το νικητήριο γκολ και έκανε το 2-1 που έστειλε την Ισπανία στα ημιτελικά.

Ισπανία (Χόρχε Βίλντα): Κολ, Μπατλέ, Παρέδες, Ερνάντες (91’ Καρμόνα), Κοδίνα (77’ Αντρές), Αμπεγέιρα, Μπονμάτι (87’ Γκερέρο), Ερμόσο, Καλτεντέι (100’ Πουτέγιας), Γκονζάλες (100’ Ναβάρο), Ρεδόνδο (71’ Παραγουέλο)

Ολλανδία (Αντριές Γιόνκερ): Φαν Ντομσελάρ, Φαν ντερ Γκραχτ (106’ Κασπάρι), Σπίτσε (85’ Σνόεϊς), Χάνσεν, Ρόορντ (61’ Βιλμς), Γκρένεν, Πέλοβα, Εγκουρόλα (96’ Ντίκστρα), Μπρουχτς (89’ Νόουβεν), Μπέρενσταϊν, Μάρτενς