Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στην κορυφή του κόσμου η Τσέλσι

Η Τσέλσι λύγισε στην παράταση την Παλμέιρας και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων

H Τσέλσι επικράτησε με 2-1 της Παλμέιρας στον τελικό του Άμπου Ντάμπι και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Το σκορ άνοιξε στο 55΄ ο Λουκάκου, ωστόσο, οι πανηγυρισμοί των Λονδρέζων δεν κράτησαν ούτε 10 λεπτά, καθώς στο 64΄ ο Βέιγκα σημείωσε το 1-1 με πέναλτι. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια του τελικού και οδηγήθηκε στην παράταση, με την ομάδα του Τουχέλ να παρουσιάζεται πιο δυνατή.

Στο 99’ σε προσπάθεια του Βέρνερ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και η Τσέλσι κατάφερε να δικαιωθεί τρία λεπτά πριν το 120΄ με το γκολ του Χάβερτς

Να τονιστεί πώς ο Γερμανός μέσος είχε χαρίσει το τρόπαιο του Champions League το 2021, σκοράροντας το «χρυσό» γκολ στον τελικό με την Μάντσεστερ Σίτι.

Τσέλσι (Τουχέλ): Μεντί, Κρίστενσεν (91’ Σαρ), Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβατσιτς (91’ Ζιγιέκ), Χάντσον-Οντόι (76’ Βέρνερ), Μάουντ (31’ Πούλισικ), Χάβερτς, Λουκάκου (76’ Σαούλ).

Παλμέιρας (Φερέιρα): Γουέβερτον, Ρότσα, Λουάν, Γκόμες, Πίκερες, Σκάρπα, Ρόνι (78’ Γουέσλι), Ντανίλο, Ζε Ραφαέλ (60’ Ζαΐλσον), Ντουντού (103’ Ναβάρο), Βέιγκα (78’ Αουτέστα)