Premier League: Τρένο η Μάντσεστερ Σίτι

Ασταμάτητη η Σίτι κόντρα στην Νόριτς.

Οι «πολίτες» απέκτησαν και πάλι διψήφια διαφορά από τη δεύτερη Λίβερπουλ, η οποία παίζει την Κυριακή (13/02) με την ουραγό Μπέρνλι κι έχει την ευκαιρία να βρεθεί ξανά στο -9 με ένα ματς λιγότερο.

Απέναντι στην Νόριτς των τεσσάρων αγώνων χωρίς ήττα το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είχε κανένα θέμα να φτάσει σε μια ακόμα νίκη και να διατηρήσει την διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες του. Πρωταγωνιστής των «πρωτοπόρων» ήταν ο Ραχίμ Στέρλινγκ με χατ τρικ, ενώ σε ένα ακόμη ματς των γηπεδούχων οι Τζόλης και Γιαννούλης έμειναν στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η Έβερτον επικράτησε  3-0 της Λιντς, το σύνολο του Φρανκ Λάμπαρντ στο 10’ άνοιξε το σκορ με τον Κόουλμαν. Δεκατρία λεπτά αργότερα ο Κιν διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα. Το τελικό αποτέλεσμα το διαμόρφωσε ο Γκόρντον στο 78’.

Η Μπράιτον νίκησε 2-0 τη Γουότοφορντ  με τα γκολ των Μοπέ (44’) και Γουέμπστερ (82’).Η Μπρέντφορντ και Κρίσταλ Πάλας έμειναν στο 0-0.