Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στον τελικό η Φλουμινένσε

Η Φλουμινένσε επικράτησε 2-0 της Αλ Αχλί και πήγε τελικό.

Για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία η Φλουμινένσε νίκησε την 2-0 την Αλ Αχλί.

Στο “King Abdullah Sports City” η Φλουμινένσε είχε την κυριαρχία του αγώνα ωστόσο το 1-0 έγινε στο 71’ με ένα εύστοχο πέναλτι του Τζον Αρίας. Στις καθυστερήσεις (90΄) ο νεαρός Βραζιλιάνος, Κένεντι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι, η κάτοχος του Κόπα Λιμπερταδόρες που μετέχει για πρώτη φορά στη διοργάνωση, θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Παρασκευής (22/12) τη νικήτρια της αυριανής (19/12) αναμέτρησης, Μάντσεστερ Σίτι-Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς.