Primeira Liga: Νικήτρια η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επί της Πόρτο

Πήρε το ντέρμπι η Σπόρτινγκ Λισαβόνας απέναντι στην Πόρτο και πάτησε κορυφή

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε με 2-0 την Πόρτο στο Ζοσέ Αλβαλάδε, για την 14η αγωνιστική της Primeira Liga.

Tα “λιοντάρια” με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος, με +1 βαθμό από τη Μπενφίκα και +3 βαθμούς από την Πόρτο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Γκιοκέρες, ο οποίος έκανε ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το 1-0. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρήκε πάλι δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο μέρος, τέλειωσαν όλα για τους φιλοξενούμενους με την αποβολή του Πέπε στο 51′ για χτύπημα στον Ματέους Ρέις και ο Πέδρο Γκονσάλβες διαμόρφωσε στο 60′ το τελικό 2-0.

Φαρένσε – Εστρέλα ντα Αμαντόρα 0-0

Ρίο Άβε – Βιτζέλα 1-1 (72′ Μπόατενγκ – 55′ Εσέντε)

Αρούκα – Ζιλ Βιθέντε 3-0 (45+1′, 61′, 78′ Μούχικα)

Μποαβίστα – Γκιμαράες 1-1 (90+3′ Μοράις – 30′ Σίλβα)

Τσάβες – Κάζα Πία 1-3 (45′ Μπατίστα – 20′ Κλέιτον, 23′ Ντίας)

Μορεϊρένσε – Πορτιμονένσε 5-2 (23′ Mαρακάς, 25′ Μάντσον, 84′ Λουίς, 89′ Κοντισάνγκ, 90+2 Αϊάς – 40′ Τζάσπερ, 74′ Ρέλβας)

Φαμαλικάο – Εστορίλ 1-1 (14′ Κάντις – 5′ Κασιάνο)

Μπράγκα – Μπενφίκα 0-1 (3′ Τένγκστεντ)

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Πόρτο 2-0 (11′ Γκιοκέρες, 60′ Γκονσάλβες)