Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στους «8» η Αλ Ιτιχάντ

Περίπατο έκανε η Αλ Ιτιχάντ κόντρα στην  Όκλαντ.

Για τον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων που διεξάγεται στην Τζέντα, η Αλ Ιτιχάντ των Μπενζεμά και Καντέ νίκησε την  Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας με 3-0 στο «King Abdullah Sports City» . Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την αιγυπτιακή Αλ Αχλί.

Η Αλ Ιτιχάντ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτερη και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθορίζοντας   τη νίκη απ’ το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με 3-0 χάρις στα γκολ των Ρομαρίνιο (29′), Καντέ (34′, μακρινό σουτ) και Μπενζεμά (40′, πλασέ μέσα απ’ την περιοχή) .

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Αλ Ιτιχάντ να κάνει  συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.