Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Προκρίθηκε στον τελικό η Αλ-Χιλάλ

Σπουδαία νίκη της Αλ-Χιλάλ επί της Φλαμένγκο.

Στον τελικό προκρίθηκε η Αλ-Χιλάλ καθώς νίκησε με 3-2 την Φλαμένγκο.  Οι Σαουδάραβες δεν φοβήθηκαν τους πρωταθλητές της Νότιας Αμερικής.

Στο 4′ ο Σαλέμ αλ Νταουσάρι άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι Βραζιλιάνοι πήραν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άγχος στον Αλ-Μάγιουφ. Στο 20’ το διαγώνιο σουτ του Πέντρο έφερε το ματς στα ίσια. Στις καθυστερήσεις ο Ζέρσον υπέπεσε σε νέο πέναλτι και αποβλήθηκε. Ο Αλ Νταουσάρι έκανε το 1-2.

Στην επανάληψη  οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την κατοχή της μπάλα και στο 70′ πέτυχαν γκολ με δράστη τον Λουσιάνο Βιέτο. Η Φλαμένγκο μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Πέντρο όμως η Αλ Χιλάλ, ως πρωταθλήτρια Ασίας του 2021, είναι στον τελικό περιμένοντας το νικητή του Αλ Αχλί – Ρεάλ Μαδρίτης που θα διεξαχθεί την Τετάρτη.