«Πάγωσε» το όνειρο της δεύτερης θέσης

Τη δεύτερη φετινή της ήττα, γνώρισε η Xanthi FC το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Super League «Σουρωτή» έχασε από τον Πανιώνιο στην έδρα της με 0-1.

Το γκολ των νικητών σημείωσε στο 36’ ο Μασούρας κάνοντας το 0-1, με τους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς παρά την προσπάθεια τους, να μην κατάφερνουν να αλλάξουν την έκβαση του αγώνα, παραμένοντας στους 18 βαθμούς.

Οι Ακρίτες έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 11ο λεπτό με τον Κάντα, όμως απέναντι από τον Κότνικ έστειλε την μπάλα άουτ. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια άλλη φάση.

Ο Πανιώνιος πριν σκοράρει το νικητήριο τέρμα με τον Μασούρα στο 36ο λεπτό, απείλησε κυρίως με αντεπιθέσεις (2-3 προσπάθειες), ενώ είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Έλληνα επιθετικού.

Στο 76’ και το 78’ ο Αλμέιδα σταμάτησε αντικανονικά τον Ντουρμισάι, με τον διαιτητή κύριο Κομίνη να κρίνει οτι έπρεπε να δείξει ισάριθμες κίτρινες κάρτες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του Πορτογάλου αμυντικού.

Αυτή ήταν η 2η ήττα για την Xanthi FC που είχε να χάσει από τις 26 Αυγούστου, διατηρώντας ένα αήττητο σερί 10 αναμετρήσεων σε πρωτάθλημα και κύπελλο (6 νίκες- 4 ισοπαλίες).

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Σιλά (33′ Αλμέιδα), Γέντρισεκ, Λισγάρας, Ντουρίτσκοβιτς, Καμαρά, Καντά (56′ Σαρπόνγκ), Κίκε (46′ Κάστρο), Μπαξεβανίδης

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Ντομίνγκες, Μπανανά, Κούρντι, Κότσιτς, Τσιλούλης, Κεϊτά, Οικονομίδης (74′ Παπαγεωργίου), Πίρις, Μασούρας, Ντουρμισάι.