Παναιτωλικός-Ατρόμητος: Επιστροφή στις νίκες για τους Αγρινιώτες

Με το δεξί μπήκε το 2023 για τον Παναιτωλικό, σταμάτησε το σερί του Ατρομήτου.

Για την 16η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαίο τρίποντο στο Αγρίνιο νικώντας 2-0 τον Ατρόμητο. Τα «καναρίνια» εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Γιαννιώτη ύστερα  από την ανατροπή του Σενγκέλια.

Στο πρώτο μέρος αμφότερες οι ομάδες έψαχναν να βρουν τον ρυθμό τους όμως στο 21’ άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα. Καθώς ο Σενγκέλια ανετράπη εντός περιοχής από τον Γιαννιώτη με τον Έλληνα πορτιέρο να δέχεται την κόκκινη.

Ύστερα από την αποβολή ο Ατρόμητος , έχασε άλλη μία -διπλή- ευκαιρία με τον Κιάρτανσον στο 35’.

Όσο περνούσαν τα λεπτά τα καναρίνια ανέβασαν στροφές, και  εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στο 3’ των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Καρέλης έχασε μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει, όταν η κεφαλιά του από τη σέντρα του Χουχούμη έφυγε ελάχιστα άουτ.

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ που έψαχνε . Από το κόρνερ του Σενγκέλια στο 46’, ο Καρέλης έπιασε ένα καταπληκτικό εναέριο τακουνάκι  σημειώνοντας ένα απ’ τα ωραιότερα τέρματα της εφετινής Super League για το 1-0.

Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός ήταν πιο δυναμικός , χάνοντας διπλή ευκαιρία με τους Φλόρες και Ξενιτίδη στο 53’ (απέκρουσε ο Μάριτς), για να έρθει στο 74’ το γκολ του Χουχούμη που ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Ξανά από κόρνερ του Σενγκέλια από τα δεξιά, ο αριστερός μπακ της αγρινιώτικης ομάδας σηκώθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά έκανε  το 2-0.

Στο 77’ και στο 83’ ο Κώστας Αποστολάκης έχασε δύο ευκαιρίες για να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Παναιτωλικό να φτάνει εντέλει με άνεση στην 6η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (90’ Μαλλής), Μλάντεν, Χουχούμης, Ντίαζ, Ξενιτίδης (76’ Χατζηθεοδωρίδης), Φλόρες (68’ Μάρτενσον), Νταγκό (68’ Κολοβός), Σενγκέλια, Καρέλης (76’ Ζοάο Πέντρο).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρουγγής, Αθανασίου, Ντε Μποκ, Φριντζόνσον (25΄Μάριτς), Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλεζ, Ροτάριου (72’ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (66’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (72’ Τζαβίδας).