Serie A: “Διπλά” για Μίλαν και Γιουβέντους

Η Μίλαν νίκησε στο Σαλέρνο και παραμείνει στο κυνήγι της Νάπολι, δύσκολη νίκη πήρε και η Γιουβέντους

Για την 16η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν πήρε το τρίποντο με 1-2 με αντίπαλο τη Σαλερνιτάνα, παραμένοντας στο κατόπι της Νάπολι και η Γιουβέντους με γκολ του Μίλικ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Κρεμόνα.

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 1-2 της Σαλερνιτάνα στο Στάντιο Αρέχι και πλησίασε στους πέντε βαθμούς την πρωτοπόρο Νάπολι. Οι Ροσονέρι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Λεάο στο 10′ και στο 15ο λεπτό ο Τονάλι έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Μπονατσόλι στο 83′.

Με μπάζερ μπίτερ του Μίλικ στο 83′, η Γιουβέντους έριξε στο καναβάτσο την Κρεμονέζε με 0-1 και με εξαιρετικό ντεμαράζ ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο Αρτέμιο Φράνκι, η μαχητική Μόντσα πήρε τον βαθμό κόντρα στη Φιορεντίνα με 1-1. Οι Βιόλα πήραν κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Βραζιλιάνο, Καμπράλ στο 19′ και ο συμπατριώτης του Κάρλος Αουγκούστο έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 61ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σαμπντόρια νίκησε με 1-2 στο Μαπέι Στέιντιουμ τη Σασουόλο, όπως και με το ίδιο σκόρ επικράτησε η Λέτσε εντός έδρας της Λάτσιο.

Η Ρόμα με το φτωχό 1-0 νίκησε στο Ολίμπικο τη Μπολόνια, ενώ τα Σπέτσια-Αταλάντα, Τορίνο-Βερόνα έληξαν ισόπαλα με 2-2 και 1-1, αντίστοιχα.