Παναιτωλικός- Ατρόμητος: Ισόπαλοι στο Αγρίνιο

Από ωραίος… μοιραίος ο Μουνίθ που σκόραρε, αποβλήθηκε και στο τέλος μοιράστηκαν τους βαθμούς Ατρόμητος και Παναιτωλικός

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για την 19η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Οι Περιστεριώτες άνοιξαν το σκορ με τον Μουνίθ στο 54′, ενώ ο ίδιος παίκτης δέχτηκε την κόκκινη κάρτα στο 65′, αφήνοντας την ομάδα του για το υπόλοιπο του παιχνιδιού με δέκα παίκτες. Οι Αγρινιώτες στη συνέχεια ισοφάρισαν με το πέναλτι του Μπαρμπόσα (82′).

Ο Ατρόμητος έχει πλέον 22β και βρίσκεται 8ος, ενώ η ομάδα του Αγρινίου είναι στην 12η θέση με 13β.

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε δυνατά, προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του και πίεσε ψηλά. Στο 8ο λεπτό έχασε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν από σέντρα του Τομάσεβιτς από τα αριστερά, ο Μάτιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από δεξί δοκάρι του Κνετ.

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δεύτερη καλή στιγμή με τον Γκάλο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, ο Μάτιτς έκανε την προβολή, αλλά ο Κνετ μπλόκαρε.

Στη συνέχεια το θέαμα ήταν “φτωχό” με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες. Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βρει χώρους, αλλά η άμυνα του Ατρομήτου ήταν καλά οργανωμένη. Από την άλλη οι Περιστεριώτες είχαν καλύτερο ρυθμό και πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54′ η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να προηγηθεί. Ο Μουνίθ επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, αφήνοντας “άγαλμα” τον Κνετ και έκανε το 0-1.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απαντήσει και στο 58′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντίας να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 65ο λεπτό ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μουνίθ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) για σκληρό μαρκάρισμα στον Αρσούρα.

Στο τελευταίο τέταρτο οι Αγρινιώτες πίεσαν, έχοντας και παίκτη παραπάνω, με την ομάδα του Κάναντι να έχει κλειστεί στην άμυνα.

Στο 82′ ο Παναιτωλικός μετά από εξέταση VAR, κέρδισε πέναλτι για πάτημα του Γκαλβάο στον Αριγίμπι. Ο Μπαρμπόσα ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1.

Μέχρι το τέλος πίεζαν ασφυκτικά οι γηπεδούχοι για ένα δεύτερο γκολ. Παρολ’ αυτά στο 93′ μετά από αντεπίθεση του Ατρομήτου ο Γκαλβάο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-2, όμως το σουτ πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Κνετ.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Αρσούρα – Γούτας, Μουνίθ, Γκαλβάο

Κόκκινη: Μουνίθ

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (89′ Ντάλσιο), Κωνσταντόπουλος (73′ Μεντόσα), Τσότσαλιτς, Τζανακάκης (89′ Λιάβας), Αρσούρα, Αριγίμπι, Ταχάρ, Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ (63′ Αζάντι), Ντίας

Ατρόμητος (Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Τομάσεβιτς (76′ Γκαλβάο), Κιβρακίδης, Γκάλο (89′ Γκάλο), Σάλομον, Χαρίσης (76′ Νάτσος), Μουνίθ, Αγκάγιεφ (64′ Ραμπέγιο), Μάτιτς (64′ Εντομβόνγι)