Πάλεψε αλλά “λύγισε” ο Ολυμπιακός

Σε ένα απίθανο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έκανε μια μεγάλη ανατροπή, έφτασε κοντά στη νίκη, αλλά εν τέλει δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μπαρτσελόνα.

Την ήττα με 74-76 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Μπαρτσελόνα για την 23η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έκαναν μια συγκλονιστική προσπάθεια, ανέτρεψαν το σκορ, αλλά σε ένα απίθανο φινάλε, ο Πρίντεζης πέτυχε το καλάθι που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά ήταν εκπρόθεσμο, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος έξι δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, ξεχώρισε ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 18 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει 12 και τον Κώστα Σλούκα 11. Για τους νικητές, ο Μίροτιτς πέτυχε 16 πόντους και ο Χίγκινς 14.

Έτσι, ο Ολυμπιακός πέφτει στο 11-12, με την υπόθεση οκτάδα να δυσκολεύει, ενώ οι Καταλανοί έφτασαν στο 17-6.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού και με το… καλησπέρα βρέθηκε στο +12 (2-13 στο 4’). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως, λάθη (6 συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο) και περιφερειακή αστοχία (0/6 τρίποντα, έναντι 3/5 της Μπαρτσελόνα) δεν τους το επέτρεψαν (12-21 στο 10’).

Με βελτιωμένη άμυνα και επιθετική αιχμή τον Σακίλ ΜακΚίσικ η ομάδα μας μείωσε στους 5π. (22-27 στο 16’), όμως, οι μπλαουγκράνα αντέδρασαν άμεσα… «Χτύπησαν» από τα 6.75μ. και ανέκτησαν τον έλεγχο (30-40 στο 20’).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έγιναν πιο αποτελεσματικοί στην άμυνα, βρήκαν σουτ από την περιφέρεια και κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω (65-61 στο 36’). Με ένα επί μέρους σκορ 2-8 η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 67-67 και έκτοτε το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους.

1:10 για το τέλος ο Βασίλης Σπανούλης διαμόρφωσε με λέι απ το 74-72, με 2/2 βολές ο Μίροτιτς ισοφάρισε σε 74-74 44.5’’ για τη λήξη, το τελικό 74-76 διαμόρφωσε 6.3’’ με 2/2 ελεύθερες βολές ο Χίγκινς (στο σημείο αυτό χρεώθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, διαμαρτυρόμενος για το φάουλ που χρεώθηκε ο Ζαν Σαρλ). Στον χρόνο που απέμενε ο Ολυμπιακός πέταξε δύο φορές την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, καθώς τα φόλοου –κατά σειρά- των Μάρτινς και Σλούκα δεν βρήκαν στόχο, ενώ εκείνο του Πρίντεζη (που βρήκε) ήταν εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)