Παναιτωλικός-Ατρόμητος: Νίκη “χρυσάφι” για τους Αγρινιώτες

Πήρε το τρίποντο ο Παναιτωλικός επί του Ατρομήτου.

Για την 22η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός νίκησε στο Αγρίνιο 1-0 τον Ατρόμητο. Κάνοντας την σημαντικότερη νίκη του.

Στο πρώτο μέρος ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυναμικά έχοντας και ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον Αντζιέλσκι να είναι εκτεθειμένος στο «ριμπάουντ» μετά από το σουτ του Ρομπάιγ. Ωστόσο ο Παναιτωλικός απάντησε στο 7’ αλλά ο  Τσακμάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Παναιτωλικός πήρε κεφάλι στο σκορ στο 24΄, όταν από την κάθετη του Πέρες ο Καρέλης έφυγε από οριακή θέση κι έγραψε το 1-0 νικώντας τον Τσιντώτα, σε φάση που εξετάστηκε από το VAR. Στο 30′ ο «τίτορμος» έμεινε με δέκα παίκτες λόγο της απευθείας κόκκινη στον Οικονόμου, μετά από το σκληρό μαρκάρισμα στον Έντερ. Στην συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Πετράκη πίεζε στο 43’ ο Τορεχόν μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Μαυρία αλλά ο Τσιντώτας ήταν  σε ετοιμότητα.

Στις καθυστερήσεις ήταν σειρά των «περιστεριωτών» να απειλήσουν με το  απευθείας  φάουλ του Έντερ. Αλλά και το δοκάρι του  Αντζιέλσκι. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 51’ με τον Αντζιέλσκι ο Στεργιάκης απέκρουσε. Όσο περνούσαν τα λεπτά το σύνολο του Σάσα Ίλιτς πίεζε αλλά έδινε χώρους . Στο 71’ ο Λιάβας βγήκε τετ α τετ αλλά  ο Τσιντώτας απέτρεψε τα χειρότερα. Στο 82’ ο Χουάνπι δεν νίκησε τον Τσιντώτα. Στο 86’ ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να αξιοποίηση τις ευκαιρίες του Έντερ.

Πλέον ο Παναιτωλικός έχει 18 βαθμούς φήνοντας πίσω του Βόλο και Κηφισιά. Ο Ατρόμητος ηττήθηκε για τέταρτη συνεχή αγωνιστική και παρέμειναν καθηλωμένοι στους 23 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Μαυρίας (75΄ Χουάνπι), Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Τορεχόν, Πέρεθ (75΄ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36΄ Μαλής), Ντουάρτε, Ντίας (68΄ Λιάβας), Καρέλης (68΄ Ζοάο Πέδρο).

Ατρόμητος: Τσιντώτας, Κιβρακίδης (77΄ Τριμμάτης), Τσακμάκης (46΄ Αγκιμπού Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (77΄ Αθανασίου), Κούντε, Γιουμπιτάνα (68΄ Βέργος), Έντερ, Ρομπάιγ (77΄ Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια