Serie A: Ανατροπή… στην ανατροπή και νικήτρια η Ίντερ

Η Ίντερ πέτυχε την ανατροπή και έφυγε νικήτρια από την έδρα της Ρόμα

Η Ίντερ νίκησε με 2-4 τη Ρόμα στο Ολύμπικο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Serie Α

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ιντζάγκι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, επτά βαθμούς πάνω από τη Γιουβέντους.

Η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε με τον Ατσέρμπι (17′), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να προηγηθούν με τα γκολ των Μαντσίνι (28′) και Ελ Σαράουϊ (44′), κάνοντας το 2-1.

Στην επανάληψη όμως οι «νερατζούρι» ανέβασαν την απόδοση τους και ισοφάρισαν με τον Τουράμ (49′) και πήραν τη σπουδαία νίκη με το αυτογκόλ του Ανχελίνιο στο 56ο λεπτό και το τέρμα του Μπαστόνι στις καθυστερήσεις.

Σαλερνιτάνα-Έμπολι 1-3 (69΄ Βάισμαν – 23΄ αυτ. Τζανόλι, 88΄ πεν. Νιάνγκ, 90΄+4 Καντσελιέρι)

Κάλιαρι-Λάτσιο 1-3 (51′ Γκαετάνο-26′ αυτ. Ντεϊόλα, 45′, 49′ Ιμόμπιλε)

Ρόμα-Ίντερ 2-4 (28′ Μαντσίνι, 44′ Ελ Σαράουϊ-17′ Ατσέρμπι, 49′ Τουράμ, 56′ αυτ. Ανχελίνο, 90’+ Μπαστόνι)