Παναιτωλικός-Λαμία: Με το αριστερό μπήκαν οι «Αγρινιώτες»

Την ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός από την Λαμία.

Για την 1η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος ο Παναιτωλικός γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Λαμία με 0-1.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά δυναμικά έχοντας και ένα ακυρωθέν γκολ στο 9’ από την προσπάθεια του Τορεχόν. Λίγα λεπτά αργότερα (13’) ο Παναιτωλικός μένει με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σιέλη, ο  παίκτης των γηπεδούχων έκανε αντικανονικό τάκλιν στον Βλαχομήτρο. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βελτιώσουν την απόδοση τους, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά καλός στο παιχνίδι του.

Στο 15’ ο Τσάβες μπλόκαρε την εκτέλεση φάουλ του Φουρτάδο. Ο ρυθμός αν και ήταν αργός και ο Παναιτωλικός έδειχνε να έχει επιθετικές πρωτοβουλίες. Στο 32’ η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Λομόνακο που νικήθηκε από τον Κόστιτς.

Ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας των «καναρίνιων» πήγε να… μιμηθεί τον Τσαντσάρεβιτς από το Νόα-ΑΕΚ ο πορτιέρο της Λαμίας πρόλαβε την τελευταία στιγμή να διώξει. Στο 43’ ο Παναιτωλικός παραλίγο να περάσει μπροστά στο σκορ ύστερα από την αψυχολόγητη κίνηση του Φουρτάδο ο οποίος γύρισε την μπάλα από μακριά και με πολύ ύψος, ο Κόστιτς έδιωξε με το κεφάλι άτσαλα με την μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 45’+1’ ακυρώθηκε γκολ του Λομόνακο καθως ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα της Φθιώτιδας μπήκε καλύτερα και έψαχνε το γκολ και πίεζε αρκετά, με την πρώτη της καλή ευκαιρία να είναι στο 55’ με τον Μέκιτς και την δεύτερη να είναι με τον Φουρτάδο. Στο 65’ το σύνολο του Μαρίνου Σατσιά άνοιξε το σκορ με τον Βλαχομήτρο. Ο Παναιτωλικός έκανε ό,τι μπορούσε για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 82’ η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Γκιντό χτύπησε άσχημα με τις τάπες τον Παντελάκη και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Στο 87’ ο Κορνέζος έκανε χέρι μέσα στην περιοχή το πέναλτι δόθηκε όμως ο Σέρχιο Ντίας ήταν άστοχος και δεν μπόρεσε να δώσει το βαθμό της ισοπαλίας με το σκορ να μένει μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης (84΄ Τσελίκοβιτς), Λιάβας, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (84΄ Λαχούντ), Μπελεβώνης (74΄ Νικολάου), Μπουζούκης (74΄ Κοντούρης), Ντίας, Λομόνακο (69΄ Μάιντεβατς).

Λαμία: Κόστιτς, Ντεντάκης (46΄ Ραντόνια), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Σαραμαντάς (68΄ Ρινγκ), Αντράντε, Μέκιτς, Αθανασακόπουλος (46΄ Γκουίντο), Νούνιες (68΄ Μπίκοβ), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (84΄ Δοϊρανλής).