Παναιτωλικός-Ολυμπιακός: Προβάδισμα πρόκρισης για τους Αγρινιώτες

Σημαντική νίκη και προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο Παναιτωλικός απέναντι στον Ολυμπιακό

Ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο, για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Ελ Αραμπί. Οι Αγρινιώτες κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή με τα τέρματα των Μεντόσα στο 23′ και του Καρέλη στο 60′. Δοκάρι είχαν με τον Ντουάρτε τα “καναρίνια”.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μετά τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, κατάφερε να νικήσει και τον Ολυμπιακό για το κύπελλο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε ροτέισον, έχοντας αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα και θέλοντας να δώσει ανάσες στους βασικούς ποδοσφαιριστές του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί την ήττα και πλέον να κυνηγάει την ανατροπή στο Καραϊσκάκη, στη ρεβάνς που θα γίνει στις 25/1.

O αγώνας:

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός στην πρώτη φάση που δημιούργησε άνοιξε το σκορ. Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί συνδυάστηκαν, ο Γάλλος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μαροκινός με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον Ανέστη, που έκανε ντεμπούτο σήμερα με τα “καναρίνια”.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 23΄, μετά από φάση διαρκείας. Αρχικά, μετά από γέμισμα του Μεντόσα, η προβολή του Ντουάρτε σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, ο Βέργος επιχείρησε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Μεντόσα, ο οποίος με συρτό σουτ νίκησε τον Κρίστινσον και ισοφάρισε σε 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναιτωλικός αυτός που “πήρε κεφάλι” στο 60΄, με ωραίο πλασέ του Καρέλη μετά από κάθετη του Μεντόσα (2-1).

Λίγο αργότερα ο Βέργος έστειλε κι αυτός με τη σειρά του τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον, αλλά ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδείχθησε σε θέση οφσάιντ, απόφαση που επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

Μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά οι Αγρινιώτες κράτησαν το υπέρ τους σκορ και πήραν τη νίκη (2-1).

Κίτρινες: Μεντόσα, Βέργος, Μόρσεϊ – Παπαδόπουλος

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Χουχούμης (88΄ Περέιρα), Κορνέλιους, Μάλης, Μπακαδήμας (84΄ Λούι), Αντούνες, Μάρτενσον (62΄ Μόρσεϊ), Βέργος, Μεντόσα (84΄ Φλόρες), Ντουάρτε, Καρέλης (62΄ Τσιγγάρας)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Μπα (46΄ Παπασταθόπουλος), Παπαδόπουλος (77΄ Λοβέρα), Μπαγκαλιάνης, Καρμπόβνικ (62΄ Κίτσος), Ανδρούτσος, Σουρλής, Ξενιτίδης, Βαλμπουενά (46΄ Λόπες), Βρουσάι, Ελ Αραμπί (46΄ Τικίνιο)