Βόλος-Απόλλων Σμύρνης: Επέστρεψε στις νίκες ο Βόλος

Επιστροφή στις νίκες για τον Βόλο που νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης εντός έδρας

Ο Βόλος επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική της Super League 1.

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φαν Βέερτ στο 23ο λεπτό, πετυχαίνοντας το 11ο φετινό του γκολ.

Οι Βολιώτες επέστρεψαν στις νίκες και πλέον βρίσκονται στην 9η θέση με 21 βαθμούς (σε 17 ματς), ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με 9β (σε 16 αγώνες).

Οι Θεσσαλοί είχαν την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο ματς λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, καθώς ο Φαν Βέερτ έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Βέρχουλστ απέκρουσε.

Στο 20΄ ο Γκορτσιλάς υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Βόλου, ωστόσο μετά την εξέταση της φάσης από το VAR καταλογίστηκε οφσάιντ των γηπεδούχων. Τελικά τρία λεπτά αργότερα ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Φαν Βέερτ έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μικρή περιοχή από την ασίστ του Φεράρι και με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 1-0.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, ωστόσο ο Απόλλωνας προσπάθησε με τις αλλαγές του Γκρότε να γίνει πιο απειλητικός και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 74΄, όταν ο Κότνικ έκανε λάθος, ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του πριν την παραβιάσει ο Σλίβκα.

Επίσης, ο Πουρίτα προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Απόλλωνα στο 78΄, αλλά χωρίς επιτυχία, με αποτέλεσμα το 1-0 να διατηρηθεί ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, και οι Θεσσαλοί να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης.

Κίτρινες: Τσοκάνης, Πουρίτα – Κάστρο, Παμλίδης

Βόλος (Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκιουλέν, Άλχο (39΄ λ. τρ. Πουρίτα), Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο (71΄ Ροσέρο), Ρεγκατέν (46΄ Ορός), Φερνάντες (90+1΄ Σιελής), Φαν Βέερτ.

Απόλλων Σμύρνης (Γκρότε): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόφσκι (46΄ Τουτουαρίμα), Ρόγκνε, Άλβες, Κάστρο (62΄ Φατιόν), Σλίβκα, Μαρτίνες (83΄ Σαχλί), Παμλίδης (62΄ Γιαννιώτας), Παπαγεωργίου (76΄ Σίγκνεβιτς), Ιωαννίδης.