Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Δεν ε”Χ”ασε κανείς

Ισόπαλο με τέρματα έληξε το αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ στη Λεωφόρο

Για την πρώτη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στη Λεωφόρο.

Oι “Πράσινοι” προηγήθηκαν με τον Αϊτόρ, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Αμραμπατ.

Στην 5η θέση με 43β το “Τριφύλλι” ΄και στο -2 από τον 4ο Άρη, όπου την επόμενη αγωνιστική παίζουν μεταξύ τους στη Θεσσαλονίκη.

Από την άλλη, η Ένωση βρίσκεται στην 3η θέση με 47β και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ.

Στο 1ο λεπτό, ο Τσούμπερ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ έκανε το πλασέ από πλάγια θέση ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 4′ ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με τον Αϊτόρ. Ο Μήτογλου έκανε το λάθος πάσαρε πάνω στον Γκατσίνοβιτς αυτός βρήκε τον Αϊτόρ με τον Ισπανό να μπαίνει στην περιοχή και να τσιμπάει την μπάλα πάνω από τον Στάνκοβιτς.

Στο 15ο λεπτό ο Τσούμπερ έκανε το σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ προσπάθησε με δύο σουτ του Μάνταλου στο 22′ και το 32′ που έφυγαν άουτ όπως και η κεφαλιά του Αραούχο στο 34ο λεπτό.

Στο 42′ ο Μισελέν έκανε το τελείωμα έξω από την περιοχή χωρίς να βρει στόχο.

Στο 45+1′ η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Αραούχο βγήκε στην πλάτη της άμυνας, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Άμραμπατ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Μήτογλου. Πιο συγκεκριμένα, στο 52ο λεπτό ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά μετά από στημένη φάση, ο Διούδης έδιωξε και ο Μήτογλου που πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από θέση οφσάιντ.

Στο 68′ ο Παναθηναϊκός απείλησε με την κεφαλιά του Παλάσιος που έφυγε άουτ.

Στο 83′ ο Αραούχο βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ που πέρασε παράλληλα και ένα λεπτό αργότερα, ο Παλάσιος πέρασε τον Μήτογλου έκανε το σουτ που μάζεψε ο Στάνκοβιτς στην τελευταία ευκαιρία του ματς ο Τάνκοβιτς στο 92ο λεπτό έκανε ένα άστοχο σουτ και έμεινε το 1-1.

Σκόρερ: 4′ Αϊτόρ – 45+1′ Άμραμπατ

Κάρτες: 33′ Κουρμπέλης, 45′ Διούδης, 60′ Μαουρίτσιο – 33′ Σιμόες, 37′ Άμραμπατ

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες(59′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης(59′ Μαουρίτσιο), Αϊτόρ(92′ Βιτάλ), Γκατσίνοβιτς(46′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος, Καρλίτος(59′ Βιγιαφάνες)

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες(88′ Λε Ταλέκ), Χατζισαφί, Άμραμπατ(79′ Γκαρσία), Μάνταλος(76′ Γέφτιτς), Τσούμπερ(88′ Τάνκοβιτς), Αραούχο