Ολυμπιακός-Άρης: Δυσκολεύτηκε αλλά έφερε το 47ο πιο κοντά

Δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός αλλά νίκησε τον Άρη και έκανε άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο.

Τη νίκη με 2-1 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Άρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν, αλλά πήραν το τρίποντο, απέναντι στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι ακριβώς πριν από μία εβδομάδα τους είχαν σπάσει το αήττητο.

Έτσι, η ομάδα του Μαρτίνς κάνει ένα ακόμη βήμα προς το 47ο πρωτάθλημα καθώς έφτασε τους 68 βαθμούς και έτσι θέλει το πολύ 5 ακόμη νίκες για να το κατακτήσει μαθηματικά. Από την άλλη, ο Άρης έμεινε στους 45.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Παπέ Αμπού Σισέ στο 45’+1’ και ο Ελ Αραμπί στο 85’ με πέναλτι. Για τον Άρη είχε ισοφαρίσει ο Εντιαγέ στο 61’.

Στο 40’ ο Κουέστα απέκρουσε πέναλτι του Ελ Αραμπί.

Σημαδιακό ήταν αυτό το ματς για τον Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος έφτασε τα 208 στον “ερυθρόλευκο” πάγκο, ισοφαρίζοντας τον Ντούσαν Μπάγεβιτς. Έτσι, στην επόμενη αγωνιστική, θα γίνει με κάθε επισημότητα ο πρώτος προπονητής σε αγώνες στην ιστορία του Ολυμπιακού.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Λαλά, Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στον άξονα, Ροντρίγκες, Μασούρας στα άκρα και ο Καρβάλιο πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Στο 24’ μετά από λάθος στην άμυνα του Άρη, ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να νικήσει από πλάγια θέση τον Κουέστα.

Στο 28’ ο Ιτούρμπε σούταρε με τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μασούρας έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Κουέστα.

Στο 37’ ο Γκάνεα μάρκαρε άτσαλα τον Ροντρίγκες, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί στο 40’ με τον Κουέστα να αποκρούει. Ενώ στο ριπλέι φάνηκε ότι ο τερματοφύλακας του Άρη δεν πατούσε στη γραμμή όταν εκτέλεσε ο Μαροκινός.

Και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Ο Καρβάλιο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Σισέ έπιασε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 49’ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Εμβιλά έπιασε κεφαλιά που κατέληξε στο δοκάρι και συνέχεια ο ίδιος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλάγια θέση.

Στο 51’ ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να εκμαιεύσει πέναλτι από τον Βατσλίκ, ωστόσο αφού ο Μανούχος ήλεγξε τη φάση στο VAR είδε πως δεν υπάρχει παράβαση.

στο 61’ ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση. Ο Καμαρά έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Εντιαγέ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και παρά την προσπάθεια του Μανωλά, πλάσαρε τον Βατσλίκ για το 1-1.

Η αλλαγή αυτή άλλαξε το σύστημα από πλευράς Μαρτίνς, ο οποίος πέρασε στο ματς τον Τικίνιο και έπαιξε με 4-4-2.

Στο 72’ ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε από το ύψος της περιοχής με τον Κουέστα να αποκρούει με τα πόδια.

Στο 83ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ δέχθηκε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Μανούχο να καταλογίζει νέο πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 85’ και πάλι ο Ελ Αραμπί, ο οποίος αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και έκανε το 2-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (81’ Βρουσάι), Σισέ, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (63’ Μ. Καμαρά), Καρβάλιο (63’ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (63’ Τικίνιο), Μασούρας (46’ Α. Καμαρά), Ελ Αραμπί

Άρης (Χερνάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (76’ Αγκμπενιένου), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (69’ Χαΐροβιτς), Εντιαγέ, Γκάμα (69’ Πάλμα), Καμαρά