Παναθηναϊκος-ΑΕΚ: Θρίαμβος των “Πρασίνων” στο αθηναϊκό ντέρμπι

Με τρία γκολ στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός διέλυσε την ΑΕΚ

Για την 25η αγωνιστική της Super League 1, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ στη Λεωφόρο.

Τα τέρματα του “Τριφυλλιού” πέτυχαν ο Αϊτόρ με πέναλτι (16΄), ο Παλάσιος (18΄) και ο Ιωαννίδης (29΄).

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή του στα πλέι-οφ και πλησίασε σε απόσταση τριών βαθμών την Ενωση, που έχει πάντως ένα ματς λιγότερο.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν από πλευράς ΑΕΚ με την κεφαλιά του Βράνιες στο 6ο λεπτό μετά το κόρνερ του Άμραμπατ που έφυγε κόρνερ. Στο 11′ σουτ του Λιβάϊ Γκαρσία δεν βρήκε εστία.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ στο 16ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αϊτόρ. Ο Ρότα ανέτρεψε τον Αλεξανδρόπουλο, ο Αϊτόρ έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας και την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έκανε δύο τα τέρματα του. Ο Παλάσιος μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ που κόντραρε στον Βράνιες και νίκησε τον Τσιντώτα.

Στο 26ο λεπτό, η Ένωση είχε δύο δοκάρια με το σουτ του Ανσαριφάρντ και την κόντρα στον Βέλεθ που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε κόρνερ και στην συνέχεια ο Τσούμπερ βρήκε το κάθετο δοκάρι του Διούδη.

Οι πράσινοι τριπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Ιωαννίδη. Πιο συγκεκριμένα, στο 29ο λεπτό, ο Αϊτόρ σέντραρε μέσα στην περιοχή, ο Ιωαννίδης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας που κατέληξε στα δίχτυα της Ένωσης.

Στο 39ο λεπτό, ο Αϊτόρ έκανε απευθείας κόρνερ με την μπάλα να πάει στο δοκάρι ενώ στο 44′ ο Αλεξανδρόπουλος κάνει το σλάλομ στην περιοχή δίνει στον Ιωαννίδη που δεν μπορεί να κάνει καλό τελείωμα και καταλήγει στον Τσιντώτα.

Η ΑΕΚ έφτασε μία ανάσα από την μείωση του σκορ. Ο Μάνταλος στο 48ο λεπτό βρήκε τον Αραούχο στην περιοχή, ο Αργεντινός σούταρε με τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 55ο λεπτό, ο Ρότα γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Μάνταλος έκανε την κεφαλιά πάσαρε στον Αραούχο αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σένκεφελντ και έφυγε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 60′ και το 61′ με την κεφαλιά του Σένκεφελντ που έδιωξε ο Τσιντώτας και στο τετ α τετ του Ιωαννίδη που πέρασε τον Τσιντώτα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και πρόλαβε ο Ρότα στην γραμμή.

Στο 80ο λεπτό, ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Τζαβέλλας πήρε την κεφαλιά, στην αγκαλιά του Διούδη.

Σκόρερ: 16′ Αϊτόρ, 18′ Παλάσιος, 29′ Ιωαννίδης

Κίτρινες: 33′ Πέρεθ – 16′ Ρότα, 72′ Μάνταλος, 84′ Λε Ταλέκ

Παναθηναϊκός(Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος(77′ Βιτάλη), Γκατσίνοβιτς(66′ Κουρμπέλης), Αϊτόρ(87′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος, Ιωαννίδης(77′ Καρλίτος)

ΑΕΚ(Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί(46′ Μοχαμάντι), Σάκχοφ, Σιμόες(75′ Λε Ταλέκ), Άμραμπατ, Γκαρσία, Τσούμπερ(46′ Μάνταλος), Ανσαριφάρντ(46′ Αραούχο)