Παναθηναϊκός: Άνετη νίκη κόντρα στο Λαύριο

Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Λαυρίου και ετοιμάζεται για την «διαβολοβδομάδα» στην Euroleague

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 93-70 του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ κι πέτυχε την πρώτη του νίκη στη Basket League.

Μετά το «χαστούκι» της περασμένης εβδομάδας από τον Άρη στην Θεσσαλονίκη και μετά τη νίκη στη Σερβία επί του Ερυθρού Αστέρα, το «Τριφύλλι» πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη, ο Λαύριο γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αγωνιστικές, μετά την εντός έδρας της πρεμιέρας από τον Προμηθέα.

Για τους «Πράσινους» ξεχώρισαν ο Παπαγιάννης με 15π και οι Π.Καλαϊτζάκης και Μαντζούκας με 14π, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Κόουλ με 17π και Φλαγκ με 15π.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (17-6 στο 5′), αλλά το Λαύριο να απαντά άμεσα και να παίρνει κεφάλι στο σκορ πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου (17-18 στο 9′). Σταδιακά όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωναν την αμυντική εικόνα τους, γεγονός που τους επέτρεψε να χτίσουν το διψήφιο προβάδισμα του ημιχρόνου, με το +12 (52-40) να αποτελεί παρακαταθήκη νίκης στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε την προσπάθεια να μαζέψει τη διαφορά, αλλά από τα μισά της τρίτης περιόδου κι έπειτα, έχασε την επαφή με το σκορ. Ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και έφτασε μέχρι το +19 (75-56 στο 30′), σημείο στο οποίο η υπεροχή του δεν ήταν δυνατό να αμφισβητηθεί περαιτέρω.

Οι πράσινοι έφτασαν, εν τέλει, στη νίκη με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να κάνει μάλιστα το επαγγελματικό του ντεμπούτο με το τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40 (ημ.), 76-57, 93-70

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π.Καλαϊτζάκης 14 (3), Παπαγιάννης 15 (2), Μποχωρίδης 3, Ουίλιαμς 5 (1), Γκριγκόνις 6 (2), Λι 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 7 (1), Σαμοντούροφ, Πονίτκα 10, Γκουντάιτις 8, Μαντζούκας 14 (3), Χουγκάζ 3 (1)

Λαύριο (Σερέλης): Φλαγκ 15, Κόουλ 17 (1), Αλ.Νικολαΐδης 7, Ντέιβις 7 (1), Κουρ 2, Απ. Νικολαΐδης, Ντάρχαμ 9 (1), Πιλάβιος, Ζάρας 9 (1), Δημήτρης, Γερομιχαλός, Βουλγαρόπουλος 4