Μπάσκετ Γυναικών: Νίκη και 2/2 ο Παναθηναϊκός

Με πρώτη σκόρερ την Κάρτερ ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 75-67 για τη 2η αγωνιστική της Α1 γυναικών και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Η Κάρτερ με 17 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό με την Έμιλι Πότερ να την ακολουθεί με 16 και την Παυλοπούλου να έχει 14. Από την αξιόμαχη Δάφνη Αγίου Δημητρίου Λούνα Κάστρο και Σπαθάρου είχαν από 17 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει ωστόσο είχε αρκετά αμυντικά προβλήματα αφού οι φιλοξενούμενες κατάφερναν να βάζουν καλάθια συνεχώς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Δάφνη Αγίου Δημητρίου να έχει πάρει κεφάλι στο σκορ με τη λήξη της πρώτης περιόδου με 19-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε αμυντικά και διατήρησε την συχνή επαφή του με το καλάθι και τελικά οι «πράσινες» βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με 38-34.

Αναφορικά με την τρίτη περίοδο οι «πράσινες» κατάφεραν και άνοιξαν την διαφορά με μεθοδικότητα και σοβαρότητα και έβαλα τις βάσεις για τη νίκη καθώς πήραν προβάδισμα με 55-46.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι οι δύο ομάδες σκόραραν ακατάπαυστα ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε πάντα τον έλεγχο του παιχνιδιού και το τελικό 75-67  ήταν απόλυτα δίκαιο.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Ζιάκα, Παυλοπούλου 14 (1), Πότερ 16 (1), Σωτηρίου 9 (1), Μπάτσιου, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 2, Φελούρη, Κάρτερ 17 (3), Θεοδωρομανωλάκη  και Χαιριστανίδου 3.

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς):Κάραλη, Λούνα 17, Πανούση, Σπαθάρου 17, Παγώνη 6,Μέμινι, Γουελς 12, Οικονομάκη Ζ., Οικονομάκη Κ. 1, Μόρις 6 και Γκρίτζα 8.

Σε δήλωση της στο www.pao1908.com η Διονυσία Αλεξανδρή τόνισε «Είναι πολύ σημαντικό για εμάς το γεγονός ότι πετύχαμε μια ακόμα νίκη στις επίσημες αγωνιστικές μας υποχρεώσεις.

Ήταν το πρώτο ματς στην έδρα μας φέτος για το πρωτάθλημα και είμαστε χαρούμενες για τη νίκη. Ωστόσο δεν θεωρώ ότι πιάσαμε την απόδοση που έχουμε τη δυνατότητα να φτάσουμε και θα δουλέψουμε σκληρά  για να το πετύχουμε. Σταδιακά νομίζω θα έρχεται και η βελτίωση και θα συνδυάζουμε τις νίκες με ακόμα καλύτερες εμφανίσεις».