Παναθηναϊκός: Άνετο πέρασα από την Πάτρα

Έβγαλε αντίδραση στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός, νικώντας άνετα τον Προμηθέα

Τρεις μέρες μετά τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και νίκησε τον Προμηθέα στην Πάτρα με 44-75, τον εξ αναβολής αγώνα του για την 5η αγωνιστική της Basket League

Oι «πράσινοι» είχαν πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Καλαϊτζάκη με 16 πόντους, ο Πονίτκα είχε 9, 7 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ ενώ ο Πάρις Λι δεν αγωνίστηκε προληπτικά, λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα του δεξιού ποδιού. Από τον Προμηθέα που είχε απουσίες, ο Κουλμπόκα είχε 16 πόντους.

Με στόχο να μην αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης μπήκε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός και πολύ γρήγορα κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά. Οι «πράσινοι» έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, την ίδια στιγμή που η πατρινή ομάδα είχε περιορισμένες λύσεις και ήταν άστοχο από τα 6.75. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς έκανε την αρχή και με πολυφωνία επιθετικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να προηγούνται με 17 πόντους διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου με το εύστοχο τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα στην εκπνοή.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο όπου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 20 πόντους (28-8) με εύστοχο τρίποντο του Πονίτκα στο 13’. Αντίθετα, μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν 0/10 προσπάθειες από τα 6.75. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι, ωστόσο η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα αφού οι «πράσινοι» συνέχισαν με την ίδια ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου και τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να δίνει λύσεις στην επίθεση.

Με τον Πονίτκα να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός δεν είχε γίνει πια μόνο το φαβορί για την επικράτηση αλλά είχε κάνει και πολύ εύσκολο το έργο του. Στα μέσα της τρίτης περιόδου μάλιστα, έφτασε τη διαφορά και στους 29 πόντους (57-28), με καλάθι του Μποχωρίδη. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες που είχαν το μυαλό τους στη συνέχεια των υποχρεώσεων τους και αυτό φάνηκε από τις επιδόσεις τους στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 25-46, 40-65, 44-75

Προμηθέας Πάτρας (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 4 (1), Ντάνγκουμπιτς 8, Μουράτος 4, Κακλαμανάκης, 5, Κουλμπόκα 16 (4), Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 3 (1), Λάγιος, Σίμπσον, Τανούλης 2.

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Γουόλτερς 8 (1), Παπαγιάννης 10 (6ρ.), Γουίλιαμς 10 (2), Γ. Καλαϊτζάκης 16 (1), Πονίτκα 9 (1), Μποχωρίδης 7 (1), Αβδάλας 2, Μπέικον 4, Χουγκάζ, Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 6.