Παναθηναϊκός- Αρμάνι: Έπαιξε σαν Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -20 και  νίκησε την Αρμάνι στην παράταση με μία εμφάνιση υποθήκη για το μέλλον.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 86-83 στην παράταση την Αρμάνι και έκλεισε ιδανικά τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για φέτος.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έβγαλαν ενέργεια, κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ του ΟΑΚΑ και με μία μαγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην 11η νίκη τους στην ευρωλίγκα, ενώ παράλληλα απομάκρυναν την Αρμάνι από το στόχο της τετράδας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Χεζόνια που ήταν και αυτός που με ωραία προσωπική ενέργεια ισοφάρισε στο τέλος στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Κροάτης συνολικά πέτυχε 17 πόντους και πρόσθεσε ακόμα μία καλή εμφάνιση με τη φανέλα του «τριφυλλιού». Δίπλα στον Χεζόνια άξιος συμπαραστάτης του στάθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης ο οποίος σε 27:09 είχε 14 πόντους από 7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης ,ενώ Χρόνο συμμετοχής πήρε, μετά από καιρό, και ο Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 11 λεπτά σημειώνοντας 3 πόντους.

Η αναμέτρηση είχε δύο πρόσωπα για τον Παναθηναϊκό ένα μέτριο προς κακό στο πρώτο ημίχρονο και ένα βελτιωμένο και καλύτερο στο δεύτερο.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η τελευταία περίοδος όταν οι παίκτες του Κάτας κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, να επιστρέψουν στην αναμέτρηση ισοφαρίζοντας στο τέλος και να πάρουν εν τέλει στο έξτρα πεντάλεπτο μια πεντακάθαρη και άνετη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για τον Παναθηναϊκό η Ζαλγκίρις στη Λιθουανία, ενώ η ομάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη φετινή ευρωλίγκα με τις δύο εκτός έδρας αναβληθείσες αναμετρήσεις με ΤΣΣΚΑ και Ζενίτ αντίστοιχα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ρότσα, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (0/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοβ 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές)