Το πάλεψε αλλά αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς

Προηγήθηκε αλλά τελικά ηττήθηκε και αποκλείστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από προημιτελική φάση του Miami Open.

Παρότι προηγήθηκε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 (2-6, 6-3, 6-4) από τον Πολωνό Χούμπερτ Χούρκατς και αποκλείστηκε στην προημιτελική φάση του Miami Open.

Ο Έλληνας τενίστας βρίσκεται 32 θέσεις πάνω από τον αντίπαλό του και αυτό φάνηκε στην αρχή, με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 2-0 και 3-1 στο πρώτο σετ προτού ο Πολωνός μειώσει σε 3-2. Το 6-2 ήρθε φυσιολογικά, με το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης να  προβάδισμα για τη νίκη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε, με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 2-0 αλλά στην συνέχεια να βλέπει τον Χούγκατς να κάνει μία εντυπωσιακή ανατροπή με τρεις αναπάντητους πόντους. Έτσι, πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τον Έλληνα αθλητή να συνέρχεται και να ισοφαρίζει σε 3-3. Ωστόσο ακολούθως υπέπεσε σε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 6-3 και να δει τον αντίπαλό του να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Το ματς κρίθηκε έτσι σε τρίτο σετ, με το 6-4 να δίνει τη νίκη και την πρόκριση στον Χούγκατς. Στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Κόρντα-Ρούμπλεφ.