Παναθηναϊκός μπάσκετ: Αγχωτική νίκη στο Λαύριο με ήρωα τον Λι

Με καλάθι στο τέλος από τον Πάρις Λι ο Παναθηναϊκός νίκησε στο Λαύριο.

Ο Παναθηναϊκός χάρις σε καλάθι στο τέλος από τον Πάρις Λι νίκησε με 86-84 το Λαύριο στην αναμέτρηση πού έκλεισε το αγωνιστικό πρόγραμμα της 13ης ημέρας της A1 Basket League.

Οι “πράσινοι” τα βρήκαν σκούρα απέναντι σε μια ομάδα που έχει μόλις δύο νίκες στο πρωτάθλημα και χρειάστηκε ο από μηχανής Θεός Λι των 22 συνολικά πόντων αλλά και ο Μπέικον που με τα 6/9 τρίποντα έδινε λύσεις όποτε χρειάστηκε προκειμένου να φύγουν από την έδρα του Λαυρίου με το 11ο για φέτος ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί τελικά να πήρε την νίκη αλλά πρόσθεσε ακόμα μια κακή εμφάνιση που λίγο έλειψε, μετά και την αναμέτρηση με το Περιστέρι, να του στερήσει τους δύο βαθμούς.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον αγώνα βγάζοντας ενέργεια κυρίως στην άμυνα εγκλωβίζοντας τα ατου του Παναθηναϊκού.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τέλος όταν ο Λι στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου και με το σκορ στο 84-84 έκανε ένα από τα γνωστά του σλάλομ πετυχαίνοντας και το καλάθι της νίκης.

Από την άλλη το Λαύριο όχι μόνο δεν πήρε την νίκη αν και την πλησίασε πολύ κοντά, αλλά είδε και τον Φλαγκ να αποχωρεί με τραυματισμό στον αστράγαλο περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λι με 22 πόντους με τον Μπέικον να τον ακολουθεί με 18 και τον Παπαγιάννη να έχει 14 με τους περισσότερους στο δεύτερο ημίχρονο. Τέλος ο Πονίτκα είχε 11.

Από το Λαύριο ο Κόουλ τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και ο Φλαγκ είχε 20.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεονάς, Μηλαπίδης, Κανελλόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 20 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 21 (5/8 τρίποντα, 4 ασίστ) , Λάνγκεβιν 17 )8 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4 , Νικολαΐδης 2 , Ρεμί 4 , Ζάρας , Κουζέλογλου , Γερομιχαλός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Λι 22 (6/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Παπαγιάννης 14 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 10 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μπέικον 18 (6/9 τρίποντα) , Πονίτκα 11 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Γκουντάιτις 6