Premier League: Κράμα πρωταθλήτριας η Άρσεναλ

Πρώτη στην κούρσα η Άρσεναλ.

Για την 21η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Άρσεναλ    νίκησε 3-2 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έκανε τεράστιο βήμα για να επανέλθει στην κορυφή της Premier League μετά από 19 χρόνια. Η ομάδα του Αρτέτα διατηρήθηκε στο +5 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι με ματς λιγότερο.

Στο πρώτο μέρος η Γιουνάιτεντ μπήκε αρκετά δυναμικά και αιφνιδίασε  στο 17΄ με ωραίο σουτ του Ράσφορντ έξω από την περιοχή, η Άρσεναλ απάντησαν γρήγορα στο 24’  με κεφαλιά του Ενκετιά, μετά από σέντρα του Τζάκα. Στην συνέχεια του αγώνα δεν είχε μεγάλες ευκαιρίες.

Στην επανάληψη η Άρσεναλ αιφνιδίασε με την σειρά της στο 53΄με τον Σάκα, ωστόσο ο Λισάντρο Μαρτίνες έφερε το ματς στα ίσια στο 59’.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «κανονιέρηδες» πίεζαν για το γκολ στο 71΄ με το σουτ του Σάκα η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Χέα, ο οποίος στο 86΄ έκανε τρομερή επέμβαση σε κοντινό σουτ του αμαρκάριστου Ενκετιά στο 86΄.

Στο 90΄ η πίεση επέδωσε καρπούς με δράστη τον Ενκετιά , μετά από το γύρισμα του Ζιντσένκο, ο Οντεγκααρντ δοκίμασε το σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και ο από κοντά έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.