Παναθηναϊκός: Ανέστησε και τη Ζαλκίρις

Η κατρακύλα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο Κάουνας με τους “πράσινους” να γνωρίζουν νέα ήττα στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε νέα ήττα στην ευρωλίγκα με τη Ζαλγκίρις να επικρατεί με 76-69 και να βυθίζει ακόμα περισσότερο την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Αυτή ήταν η 8η φετινή ήττα του Παναθηναϊκού και 4η συννεχόμενη τη στιγμή που η Ζαλγκίρις “έσπασε” το ρόδι και πήρε το πρώτο για φέτος ροζ φύλλο αγώνα.

Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στον Παναθηναϊκό ο οποίος ήταν κακός, άτολμος και άστοχος. Συγκεκριμένα οι “πράσινοι” σούταραν με 40.6% στα δίποντα και 67.9% στις βολές ποσοστά πολύ άσχημα για ομάδα που θέλει νίκη μακριά από την έδρα της.

Η αναμέτρηση κρίθηκε από την πρώτη κιόλας περίοδο όταν η Ζαλγκίρις κατάφερε χάρις στην άμυνα της να προηγηθεί με 8 πόντους διαφορά γεγονός που της έδωσε αυτοπεποίθηση μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα (0-4), αλλά είδαν τους αντιπάλους τους να ανατρέπουν άμεσα την κατάσταση. Η Λιθουανική ομάδα έκλεισε στο 20-12 το πρώτο δεκάλεπτο και στα μισά της δεύτερης περιόδου έφτασε σε διψήφια διαφορά, 34-20.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει στους έξι στο τέλος του ημιχρόνου (43-37), για να βρεθεί όμως και πάλι στο -11, 60-49, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα έφτασε σε απόσταση βολής, 67-65 με καλάθι του Παπαγιάννη 3:50 πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, η Ζαλγκίρις είχε καλύτερες επιλογές και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, με τους «πράσινους» να μένουν στις δύο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Πέρεθ – Ουντιάνσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 2, Μπλάζεβιτς 10, Λεκαβίτσιους 2 (1/8 σουτ), Νίμπο 2, Καλνιέτις 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Μιλάκνις 13 (3/6 τρίποντα), Ντράγκιτς 5 (1), Στρέλνιεκς 9 (1/4 τρίποντα), Κάβανο 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκιφάι 5 (1), Ουλανόβας 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 5 (1), Μέικον 21 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Παπαγιάννης 7 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (1/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/9 βολές), Φέρελ 3 (1), Κασελάκης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Φλόιντ 1 (4 ριμπάουντ), Έβανς 2, Σαντ Ρος 7 (3 ασίστ).