Προκριματικά Μουντιάλ: Απευθείας η Ολλανδία, στα μπαράζ Ουαλία, Ουκρανία και Τουρκία

Ουαλία, Ουκρανία και Τουρκία εξασφάλισαν την θέση τους στα μπαράζ, ενώ απευθείας προκρίθηκε η Ολλανδία στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στην 10η και τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ουαλία έμεινε ισόπαλη με το Βέλγιο με 1-1, η Ουκρανία επιβλήθηκε με 0-2 της Βοσνίας και η Τουρκία πήρε το διπλό στο Μαυροβούνιο και προκρίθηκαν ως δεύτερες στα μπαράζ για μία από τις τέσσερις εναπομείναντες θέσεις στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Στην Ζένιτσα, η Ουκρανία χτύπησε στο δεύτερο ημίχρονο με τον ποδοσφαιριστή της Μάντσεστερ Σίτι, Ζιβσένκο στο 59ο λεπτό και διασφάλισε την πρόκριση της με το τέρμα του Ντρόβμπικ στο 79′.

Στο Κάρντιφ, η Ουαλία πήρε την ισοπαλία κόντρα στο αδιάφορο Βέλγιο χάρη σε τέρμα του Μουρ στο 32′ ενώ οι Βέλγοι είχαν προηγηθεί στο 12ο λεπτό με τον Κέβιν Ντε Μπρούινε.

Στην Ποντγκόριτσα, οι Τούρκοι έκαναν την ανατροπή και νίκησαν το Μαυροβούνιο που είχε ανοίξει το σκορ με τον Μπεκιράϊ στο 4ο λεπτό. Η Τουρκία βρήκε την ισοφάριση στο 22ο λεπτό με τον Ακτούρκογλου και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο 60′ με τον Κοκτσού.

Η Ολλανδία με τη δύσκολη επικράτησή της επί της Νορβηγίας με 2-0, ήταν η 10η ομάδα που εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της (προκριματικά Ευρωπαϊκής Ζώνης) και ταυτόχρονα «σφράγισε» το εισιτήριό της για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου (επιστρέφει μετά την απουσία της απ’ το Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018), που θα πραγματοποιηθεί από 21 Νοεμβρίου έως 18 Δεκεμβρίου 2022 στο Κατάρ.

Τα αποτελέσματα:

Βοσνία Ερζεγοβίνη – Ουκρανία 0-2(Ζιβσένκο 59′, Ντρόβμπικ 79′)

Γιβραλτάρ – Λετονία 1-3 (Γουόκερ 7′ – Γκουτκόφσκις 25′, Ουλντρίκις 55′, Κρόλις 75′)

Μαυροβούνιο – Τουρκία 1-2 (Μπεκιράϊ 4′ – Ακτούρκογλου 22′, Κοκτσού 60′)

Ολλανδία – Νορβηγία 0-2 (Μπέργουιν 84′, Ντεπάι 91′)

Ουαλία – Βέλγιο 1-1 (Μουρ 32′ – Ντε Μπρούινε 12′)

Τσεχία – Εσθονία 2-0 (Μπράμπετς 59′, Σικόρα 85′)

Φινλανδία – Γαλλία 0-2 (Μπενζεμά 66′, Εμπαπέ 76′)