Παναθηναϊκός Μπάσκετ: Άνετο πέρασμα από την Πάτρα

Εύκολη αλλά Πύρρειος νίκη του Παναθηναϊκού στην Πάτρα, που ανησυχεί για τον Γουόλτερς.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας με 65-96 στην αχαϊκή πρωτεύουσα για τη 10η αγωνιστική της Basket League και έδειξε έτοιμος για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς μοίρασε τον χρόνο και είδε έξι παίκτες του να είναι διψήφιοι. Συγκεκριμένα, ο Πονίτκα σημείωσε 15 πόντους με 3/4 τρίποντα), Ο Οουίλιαμς είχε συγκομιδή 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γιώργος Παπαγιάννης εκτός από τους 13 πόντους του μάζεψε επίσης 6 ριμπάουντ, ενώ ο Λι τέλειωσε το ματς με 12 πόντους και 5 ασίστ.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με +17 και η συνέχεια ήταν εύκολη. Ο Παναθηναϊκός μετρά 16 βαθμούς με ρεκόρ 7-2 σε 9 αγώνες. Στον αντίποδα, για τον Απόλλωνα που έχει 13 βαθμούς με ρεκόρ 4-5 σε εννέα ματς ξεχώρισε ο Καλχούν που σημείωσε προσωπικό ρεκόρ με 19 πόντους στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Μετά το τρίποντο του Λι (0-3), ο Πονίτκα σημείωσε 10 σερί πόντους για τους «πράσινους» (7-13), για ν’ αναλάβουν δράση οι Λι, Μπέικον, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης και Γκουντάιτις. Η ομάδα του Ράντονιτς προηγήθηκε με +17 (7-24) για να ολοκληρωθεί με σκορ 12-26 η 1η περίοδος. Εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Παναθηναϊκού, οι παίκτες του Απόλλωνα πέτυχαν 14 πόντους στη 2η περίοδο. Με τους Λι και Γκουντάιτις να μετρούν 8 πόντους, τον Γιώργο Παπαγιάννη 6, τον Ουίλιαμς να έχει μαζέψει 5 ριμπάουντ στο α΄ μέρος, ο Παναθηναϊκός είχε διευρύνει την υπέρ του διαφορά στους +19 πόντους (26-45) στο ημίχρονο. Από πλευράς Αχαιών, οι Ομάρ Καλχούν είχε σημειώσει 8 πόντους και 6 ο Σίλα, στο πρώτο 20άλεπτο.

Το τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με την έναρξη της 3ης περιόδου έφερε τον Παναθηναϊκό στο +22 (26-48). Οι «πράσινοι» ήταν ασταμάτητοι, με τον Ουίλιαμς να διαμορφώνει το 62-34 (+28) για την ομάδα του. Τον Απόλλωνα οδηγούσε επιθετικά ο Καλχούν, για το 50-71  στο 30ό λεπτό. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μείωσδαν σε 63-75. Ακολούθησαν 5 πόντοι του Γιώργου Παπαγιάννη για το 63-82, με το τελικό σκορ να είναι 65-96.

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): Ντέιβις 5, Σίλα 13, Καράμπελας 10 (2), Καλχούν 19 (5), Μαστρογιαννόπουλος 3, Γκρίφιν 11 (3), Μπόγρης 4, Βησσαρίου, Χέινς-Τζόουνς, Κογιώνης

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Λι 12 (2), Παπαγιάννης 13 (1), Ουίλιαμς 14 (3), Καλαϊτζάκης Γ. 7, Πονίτκα 15 (3), Ουόλτερς 4, Μπέικον 6, Χουγκάζ 1, Μάντζουκας 2, Γκουντάιτις 12