Premier League: Δυσκολεύτηκε αλλά έφυγε με το διπλό η Λίβερπουλ

Νικηφόρο πέρασμα της Λίβερπουλ από το “Βίλα Παρκ”.

Αγχώθηκε η Λίβερπουλ στο πέρασμά της από το “Βίλα Παρκ”, αλλά τελικά νίκησε με 1-3 την Άστον Βίλα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και “Boxing Day” της Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, πήρε νωρίς το προβάδισμα, μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Μιχάμεντ Σαλάχ, ενώ στο 37′ ο Βιρτζίλ Φαν Ντάικ διπλασίασε τα τέρματα των “κόκκινων”.

Η Λίβερπουλ μπορεί επιθετικά να ήταν καλή, αλλά αμυντικά είχαν πολλά κενά και έδωσαν το δικαίωμα στην Άστον Βίλα να μειώσει στο 59′ με τον Όλι Γουάτκινς.

Στα επόμενα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι, παρόλο που δεν ήταν σταθεροί, πέτυχαν το τελικό 1-3 στο 81′ με τον 18χρονο Στέφαν Μπάιτσετιτς, ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση στο ματς.

Έτσι, οι “κόκκινοι” σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Τότεναμ στην έδρα της Μπρέντφορντ μείωσαν τη διαφορά από την τετράδα στους πέντε βαθμούς, φτάνοντας τους 25.