Παναθηναϊκός μπάσκετ: Δεν ζορίστηκε κόντρα στον Απόλλωνα

Σβηστός και χωρίς να κουραστεί ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας στο ντεμπούτο του Πέιτον Σίβα.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να ιδρώσει νίκησε στον ΟΑΚΑ τον Απόλλωνα Πάτρας με 78-68 σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Basket League.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι πρωταθλητές πήγαν στο 21-2 ενώ η ομάδα της Πάτρας υποχώρησε στο 7-15 με την υπόθεση παραμονή όμως να έχει κλειδώσει ειδικά μετά και την ήττα του Ηρακλή από τον Προμηθέα Πάτρας.

Στην αναμέτρηση έκανε και το αγωνιστικό του ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ο Πέιτον Σίβα ο οποίος είχε 0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο φάουλ σε 16 λεπτά δείχνοντας παρά τους μηδεν πόντος θετικά στοιχεία κυρίως στο οργανωτικό κομματί.

Εκτός του Σίβα τα μάτια όλων ήταν στραμμένα και στον Στέφαν Γιόβιτς ο οποίος πάτησε, μετά από απουσία 3 μηνών. και πάλι παρκέ σημειώνοντας 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, δύο κλεψίματα, ένα λάθος και ένα φάουλ σε 12:20.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η τρίτη περίοδος όταν οι πρωταθλητές πάτησαν γκάζι και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το επιβλητικό 70-44 βάζοντας τέλος  στην σεμνή τελετή του αγώνα.

Ντάριλ Μέικον και Οκάρο Γουάιτ ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ των γηπεδούχων, την ώρα που ο Νίκος Δίπλαρος ήταν αυτός που ξεχώριζε από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα κλείσουν την σεζόν απέναντι στον Άρη, στο γήπεδό τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 18 (1/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα), Γουάιτ 16 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίβα (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2 (1/8 σουτ), Δίπλαρος 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 δίποντα)