Παναιτωλικός –Βόλος: Στην λευκή ισοπαλία δίχως βαθμολογικό κίνητρο

Μοιρασιά βαθμών στο Αγρίνιο για Παναιτωλικό και Βόλο.

Για την 6ης αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος, Παναιτωλικός και Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα (0-0). Σε έναν αγώνα χωρίς  βαθμολογικό κίνητρο.

Ο Παναιτωλικός αν και καλύτερος δεν μπόρεσε να βρει τρόπο για να νικήσει τον Μπόρις Κλέιμαν, ο οποίος κράτησε το βαθμό για τους Βολιώτες που παρατάχθηκαν με μόλις 15 παίκτες.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ανώτερη ήταν η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου στο 12΄ ο Μπόρις Κλέιμαν χρειάστηκε να κάνει εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά-ψαράκι του Νίκου Βέργου.

Δέκα λεπτά μετά, ο Βέργος «νίκησε» τον τερματοφύλακα του Βόλου, ωστόσο, προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή, την απομάκρυνε ο Τάσος Τσοκάνης. Στη μοναδική καλή στιγμή των Θεσσαλών στο πρώτο μέρος, ο Τομ φαν Βέερτ σούταρε ψηλά από πλεονεκτική θέση, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κλέιμαν σταμάτησε ξανά τον Βέργο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά μπήκαν καλύτερα, με τους Ζεάν Μπαριέντος και Νικολάι Άλχο να απειλούν την εστία του Γιάννη Ανέστη. Μετά το δεκάλεπτο οι Αγρινιώτες πήραν και πάλι τον έλεγχο, ειδικά έπειτα και από την είσοδο του Νίκου Καρέλη. Φρεντερίκο Ντουάρτε (63΄) και Ντέιμπι Φλόρες (65΄) δοκίμασαν τα πόδια τους σε διάστημα τριών λεπτών, ενώ ο Κλέιμαν αντέδρασε εξαιρετικά στο πλασέ του Ναντρέι Νταγκό στο 72΄.

Κι αφού σταμάτησε και τον Καρέλη στο 87ο λεπτό κι αφού η σέντρα-σουτ του Ντουάρτε σταμάτησε στο δοκάρι στις καθυστερήσεις, το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τις δυο ομάδες να παραμένουν ισόβαθμες στους 37 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός(Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (80΄ Λουί), Λάρσον, Αντούνες, Περέιρα, Φλόρες, Μάρτενσον (86΄ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε, Μόρσεϊ (60΄ Νταγκό), Μπελεβώνης (61΄ Καρέλης), Βέργος.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Σιέλης, Τριανταφύλλου (63΄ Ριένστρα), Γκουλέν, Αλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεταξάς (83΄ Λογαράς), Φαν Βέερτ, Φερνάντες, Ροσέρο.