Παναθηναϊκός μπάσκετ: Έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου

Ο Παναθηναϊκός κόντεψε να χάσει αλλά τελικά πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Κολοσσό Ρόδου με 77-67 για την 4η αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις 3 νίκες σε 4 αναμετρήσεις.

Η αναμέτρηση είχε δύο πρόσωπα για τους “πράσινους” καθώς στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε μέχρι και με 21 πόντους διαφορά αλλά στο δεύτερο παραλίγο να υποστεί ένα απίστευτο μπασκετικό κάζο με τον Κολοσσό να κάνει στα τελευταία λεπτά ντέρμπι το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το -4 στο 1’05” για το τέλος, αλλά τα 2/2 τρίποντα που είχαν αμέσως μετά ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με τον Ματέους Πονίτκα διατήρησαν το τριφύλλι μπροστά στο σκορ και δεν επέτρεψαν στους Ροδίτες να γράψουν μια ολόχρυση σελίδα στην ιστορία τους.

Από τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Μάριους Γκριγκόνις ενώ ούτε ο Άντριους πάτησε παρκέ και πλέον είναι ξεκάθαρη η απόφαση της ομάδας σχετικά με το μέλλον του.

Ο Ματέους Πονίτκα (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τον Παναθηναϊκό, με τον Τι Τζέι Σταρκς (25 πόντοι με 10/19 σουτ και 3/5 βολές) να κάνει τη διαφορά για τον Κολοσσό και τον Χάρη Γιαννόπουλο (11 πόντοι με 3/6 τρίποντα, όλοι στο δεύτερο μέρος) να αποτελεί τη βασική αιτία για το comeback.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με αρκετή ένταση στην άμυνα, πίεση στην μπάλα και κλεψίματα, που τον βοήθησαν να φτάσει γρήγορα στο +15 (17-2 στο 5′) απέναντι στον Κολοσσό. Η απουσία του Μαρκίς Τιγκ ήταν εμφανής στο παιχνίδι της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικά προβλήματα και να μην απειλεί με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι, με εξαίρεση μόνο την δράση του Τι Τζέι Σταρκς (14 πόντοι με 6/11 σουτ στο ημίχρονο).

Κάπως έτσι, τοι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +21 (48-27) ως παρακαταθήκη, σε έναν αγώνα που ο Ντέγιαν Ράντονιτς άνοιξε από νωρίς το rotation, δίνοντας αρκετά λεπτά συμμετοχής στον Λευτέρη Μαντζούκα και τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να σκοράρει από την περιφέρεια (9 πόντοι με 3/4 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο), ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο να περιορίσει το προβάδισμα του Παναθηναϊκού. Το -8 (56-48) του 30ού λεπτού ήταν μόνο μια μικρή ένδειξη στην αγωνιστική άνοδο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πλέον είχαν περιορίσει αισθητά τα λάθη τους.

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, ήταν άστοχος και νευρικός στην επίθεση, με τη διαφορά με πέφτει ακόμη περισσότερο με καλάθι του Γιανίκ Μορέιρα στο 1’02” για το τέλος (71-67). Την κρίσιμη στιγμή όμως, δύο σερί τρίποντα έδωσαν τη λύση για το τριφύλλι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής – Ξενικάκης – Μαρτινάκος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-13, 48-27, 56-48, 77-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/6 τρίποντα), Λι 10 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 7 (1), Πονίτκα 15 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Γουόλτερς 2 (2 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Γ. Καλαϊτζάκης 9 (1), Σαμοντούροβ 1, Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 2 (6 ριμπάουντ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (8/15 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 5 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μορέιρα 13 (5/12 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Όσμπορν, Μπιλλής, Μπαρσέλο 5 (1), Στεφάνοβιτς (0/3 σουτ).