Super League: Έσπασε το ρόδι ο Λεβαδειακός, τρίτη σερί ήττα ο Ατρόμητος

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Λεβαδειακό, την τρίτη συνεχόμενη ήττα δέχτηκε ο Ατρόμητος

Ο Λεβαδειακός επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στη Λιβαδειά, για την 10η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Βοιωτοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ οι Περιστεριώτες δέχτηκαν την τρίτη συνεχόμενη και 5η ήττα στη Super League. Πλέον η ομάδα του Βέλιτς έχει 6β και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, ενώ οι Περιστεριώτες παρέμειναν στους 11β.

Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχε ο Νίκας και ο Σκβάρκα, ενώ για την ομάδα του Περιστερίου είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ρομπάιγ. Χαμένο πέναλτι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Μουτίνιο.

O αγώνας:

Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε δύο φορές με τον Νίκα στο 12΄ και 16΄.

Η ομάδα της Βοιωτίας κατάφερε να προηγηθεί στο 25΄. Αυτή την φορά ο μέσος των γηπεδούχων βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, μετά από σέντρα του Τσάπρα και με ωραία κεφαλιά του Νίκα, ο οποίος νίκησε τον Γιαννιώτη (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 39΄ με την κεφαλιά του Σουάρες μετά από εκτέλεση κόρνερ να στέλνει τη μπάλα άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τσάπρας έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα αφού βρήκε σε αμυντικό του Ατρόμητου κατέληξε σε κόρνερ.

Μη έχοντας άλλες επιλογές στο δεύτερο μέρος, ο Κρις Κόλμαν έριξε στο ματς τους Φριντζόνσον και Τζαβίδα στο 64΄, οι Περιστεριώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν περισσότερο, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν στο 65΄ με το πανέμορφο γκολ του Ρομπάιγ. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός με υπέροχη κίνηση και σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μάρκοβιτς για το 1-1.

Το ματς άνοιξε για τα καλά μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, με τους Βοιωτούς να έχουν τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν ξανά στο 74΄ με το πέναλτι που κέρδισε ο Μουτίνιο από τον Χατζηϊσαία. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 75ο λεπτό.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Μουτίνιο από το σημείο του πέναλτι, το πέτυχε τέσσερα λεπτά μετά (79΄) ο Σκβάρκα. Ο Τσάπρας μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα κι ο Σλοβάκος μέσος δεν είχε κανένα πρόβλημα προ κενής εστίας να «γράψει» το 2-1.

Κίτρινες: Λιάγκας, Τσάπρας, Σκβάρκα, Τζημόπουλος – Σουάρες, Γκονζάλες, Κούεν, Χατζηϊσαίας, Γιαννιώτης, Κεσχρίντα

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Μπάχανακ, Βρακάς (90΄ Τζημόπουλος), Μεχία (56΄ Σκβάρκα), Χάμοντ, Μουτίνιο, Πέτρε (56΄ Λούα Λούα), Νίκας

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας, Σουάρεθ, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ (64΄ Φριντζόνσον), Κούεν (84΄ Κωτσόπουλος, Γκονζάλες, Κλωναρίδης, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον (63΄ Τζαβίδας)