Παναθηναϊκός μπάσκετ: Έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του, νίκησε τον Ηρακλή και ολοκλήρωσε νικηφόρα την κανονική περίοδο της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας με 81-59 τον Ηρακλή για την 25η αγωνιστική της Basket League και έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, ενώ παράλληλα έδωσαν τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους οι οποίοι υποβιβάστηκαν στην Α2.

Οι πρωταθλητές έκοψαν το νήμα της regular season από τη δεύτερη θέση με ρεκόρ 22-2 και ετοιμάζονται για την μάχη των πλέι-οφ με πρώτο αντίπαλο τον 7ο στη βαθμολογία Άρη.

Ο Παναθηναϊκός αν και κέρδισε άνετα δεν είχε καλή απόδοση και για ένα ημίχρονο δεν ήταν καλός με την ομάδα του Γιώργου Βόβορα να ανεβάζει στροφές μετά το 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα κέρδισαν γιατί ήταν καλύτεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, είχαν περισσότερα ριμπάουντ, πιο πολλές ασιστ και λιγότερα λάθη από τον Ηρακλή ο οποίος ήταν νευρικός και αγχωμένος καθώς ένιωθε την καυτή ανάσα του υποβιβασμού να τον απειλεί.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου (21 πόντοι με 4/7 τρίποντα), ο Οκάρο Γουάιτ (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Ντάριλ Μέικον (21 πόντοι με 7/12 σουτ) ήταν όλα τα λεφτά για την πράσινη επίθεση (είχαν το 77.8% των πόντων της ομάδας τους), με τον Γιώργο Παπαγιάννη (8 πόντοι, 12 ριμπάουντ) να συμπράττει κυρίως αμυντικά.

Από τους γηπεδούχους που αντέξανε ένα ημίχρονο ο ο Μάικ Χένρι είχε 24 πόντους με τον  Κώστα Μέξα να πηγαίνει σε ροτέισον επτά παικτών στην αυλαία της regular season της Α1.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης – Μάνος – Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 41-41, 50-59, 59-81.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 6 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ), Χένρι 24 (9/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Γκάρετ 12 (5/10 δίποντα, 2/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Φίλλιος 3 (1/5 τρίποντα), Έιμπραμς 9 (2), Αργυρούλης, Χαριτόπουλος, Πετανίδης 5, Παπαδάκης (0/6 σουτ, 4 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μέικον 21 (4/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 21 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Γουάιτ 21 (6/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 5 (1/5 τρίοποντα, 6 ασίστ), Σίβα (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης, Κασελάκης 3 (1/6 σουτ), Αβδάλας, Γιόβιτς (0/1 δίποντο), Χουγκάζ, Μαντζούκας 2.