Rome Open: Με ανατροπή στον τελικό ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε την ανατροπή και προκρίθηκε στον τελικό, νικώντας τον Ζβέρεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με ανατροπή και με 2-1 σετ (4-6, 6-3, 6-3) του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και προκρίθηκε στον τελικό του Rome Open, σε 2 ώρες και 28 λεπτά.

Ο τελευταίος αντίπαλος του Τσιτσιπά θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, στον οποίο θα αναμετρηθούν οι Τζόκοβιτς και Ρουντ.

Τον 3ο τίτλο του σε Masters διοργάνωση και πρώτο στη Ρώμη θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει ο Έλληνας πρωταθλητής. Επίσης, προκρίθηκε στον 20ό τελικό της καριέρας του και θα διεκδικήσει τον 9ο τίτλο του (8-11).

Ο Γερμανός (Νο 3 στην παγκόσμια κατάταξη) πήρε το πρώτο σετ με 6-4, με μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά στο 7ο γκέιμ, αλλά ο «Στεφ» βελτίωσε την απόδοσή του στη συνέχεια, είχε υπομονή στο παιχνίδι του, κέρδισε σχεδόν όλα τα μεγάλα ράλι εκνευρίζοντας τον αντίπαλό του και τελικά πήρε τα επόμενα δύο σετ και τη νίκη με 6-3, 6-3.