Παναθηναϊκός μπάσκετ: Έβγαλε την υποχρέωση στη Ρόδο και έκανε το 8/8 στην Basket League

Χωρίς να ενθουσιάσει με την εμφάνιση του ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό στη Ρόδο και έκανε το 8/8 στο πρωτάθλημα της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ έκανε τα εύκολα δύσκολα στη Ρόδο επικρατώντας του Κολοσσού με 81-78 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκανε το 8/8 στην Basket League.

Ακόμα μια μεστή εμφάνιση πραγματοποιήσε ο Κέντρικ Ναν ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 λάθη δείχνοντας παιχνίδι με παιχνίδι την αγωνιστική του αξία και τον λόγο για τον οποίον ο Εργκίν Αταμάν τον έφερε στην ομάδα.

Η αναμέτρηση είχε δύο πρόσωπα για τον Παναθηναϊκό ένα καλό στο πρώτο ημίχρονο όταν οι παίκτες του Αταμάν μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν με 44-28 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε με άνεση το προβάδισμα με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά όταν ο Κολοσσός εκμεταλλευόμενος μια χαλαρότητα των φιλοξενούμενων προσπάθησε και τα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά.

Εκτός του Κέντρικ Ναν πολύ καλός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν και ο Λούκας Βιλντόζα που ολοκλήρωσε και αυτός με 15 πόντους και με πολύ καλά στατιστικά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και να βρίσκονται στο 4-4 μετά από το πρώτο αγωνιστικό λεπτό. Ο Παναθηναϊκός AKTOR σε εκείνο το σημείο έτρεξε σερί 6 πόντων για το 4-10 στο 4’ που μετατράπηκε σε +12 για τους πράσινους λίγο αργότερα (6-18). Ο Κολοσσός H Hotels επιχείρησε να μειώσει από τις διψήφιες διαφορές που κρατούσε το τριφύλλι (17-24), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 20-27.

Στη δεύτερη περίοδο, το μοτίβο κύλησε διαφορετικά. Ο πίνακας έδειχνε το 22-33 στο 17ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να αναζητούν τους σωστούς διαδρόμους προς το καλάθι. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν ήλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό στον χρόνο που απέμενε για το ημίχρονο και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-28.

Με την επιστροφή από το ημίχρονο και με την συμπλήρωση του 24ου λεπτού, ο Κολοσσός έκανε το 37-48, όμως ο Παναθηναϊκός AKTOR απάντησε για να φτάσει στο +15 (37-52). Η διαφορά μειώθηκε από τους γηπεδούχους που έβρισκαν λύσεις για να πλησιάσουν τους πράσινους (45-54). Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε στο 48-61 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-61).

Στο 32’ το σκορ ήταν στο 54-61, με το τριφύλλι να ανεβάζει τα επίπεδα της επίθεσής του και να φτάνει ξανά σε απόσταση της τάξης του 54-68 (33’), που διατηρήθηκε μέχρι και το 36’. Ο Κολοσσός επέστρεψε σε μονοψήφια διαφορά (65-74) περίπου 3μιση λεπτά από τη λήξη, έκανε το 71-78 στο 39’, όμως οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 81-78.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος, Μαρινάκης, Δέλλας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ) , Ουτόμι 9 (2/6 τρίποντα) , Μπραΐκοβιτς 22 (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Πόλι 2, Περάντες 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κολοβέρος 14 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Πετρόπουλος 2, Μπιλλής 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Καμαριανός 2 , Γόντικας 4 (10 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 15 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη) , Μπαλτσερόφσκι 11 (5 ριμπάουντ) , Ναν 15 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 λάθη), Σλούκας 8 (2) , Γκραντ , Αντετοκούνμπο 5 (4 ριμπάουντ), Λεσόρ 7 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Γκριγκόνις 5 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Μήτογλου 10 (4 ριμπάουντ) , Μαντζούκας , Καλαϊτζάκης 5 (1)