ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ: Δύσκολη νίκη της Ένωσης στα Γιάννενα

Με το γκολ του Τσούμπερ, η ΑΕΚ έφυγε με το “διπλό” από τους “Ζωσιμάδες”.

Για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ απέδρασε από τους “Ζωσιμάδες” με το τρίποντο απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-1 και βρίσκεται στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Το τέρμα της νίκης πέτυχε ο Τσούμπερ στο 7ο λεπτό με διαγώνιο σουτ.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 2ο λεπτό με το πλασέ του Σιμάνσκι που έφυγε ψηλά. Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έχασε ακόμα μια σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Ελίασον που σταμάτησε ο Κλέιμαν.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Πινέδα συνεργάστηκε με τον Τσούμπερ, ο Ελβετός έκανε το διαγώνιο σουτ στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 9′ ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ που έφυγε άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Οι Γιαννιώτες μπήκαν στην περιοχή, ο Μπαλάν έκανε το σουτ ο Στάνκοβιτς απέκρουσε την μπάλα και ο Παμλίδης που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει και μία άγρια ομορφιά και στο 12ο λεπτό ο Γκατσίνοβιτς έκανε το σουτ με τον Κλέιμαν να διώχνει με δυσκολία.

Στην συνέχεια, το παιχνίδι είχε πιο χαμηλό τέμπο και οι δύο ομάδες απειλούσαν με μακρινά σουτ.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην διεύρυνση του σκορ με το σουτ του Τσούμπερ που σταμάτησε στο δοκάρι και την κεφαλιά του Ελβετού που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, δεν υπήρχε κάποια σημαντική στιγμή εκτός από κάποια μακρινά σουτ που δεν απείλησαν ουσιαστικά και έτσι έμεινε το τελικό 0-1.

Σκόρερς: 7′ Τσούμπερ

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Πανάγου, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος (90+5′ Μπακαδήμας), Ριένστρα, Τζίμας (66′ Λεό), Παμλίδης, Ροσέρο (85′ Κόντε), Μπάλαν (66′ Γκάρο)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς (83′ Μήτογλου), Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Πινέδα (75′ Γαλανόπουλος), Ελίασον (75′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (75′ Πισάρο), Τσούμπερ (75′ Πόνσε).