Παναθηναϊκός μπάσκετ: Καθάρισε εύκολα το Περιστέρι

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να πάρει την νίκη κόντρα στο Περιστέρι.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να πιεστεί καθόλου νίκησε εύκολα το Περιστέρι με 75-57 για την 17η αγωνιστική της Basket League και συνεχίζει από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι πρωταθλητές αν και παρατάχθηκαν με πολλές ελλείψεις και με περιορισμένο ρόστερ κατάφεραν να φέρουν σε πέρας την αποστολή τους και πλέον να έχουν το μυαλό τους στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για την ευρωλίγκα εκεί όπου ο προπονητής της ομάδας ελπίζει ότι θα έχει ένα πιο γεμάτο ρόστερ να διαχειριστεί.

Οι πολλές απουσίες από το ρόστερ έδωσαν όμως την ευκαιρία αλλά και τη δυνατότητα στον Δημήτρη Πρίφτη να συμπεριλάβει στην αποστολή τους μικρούς Αβδάλα και Δήμου με τον δεύτερο μάλιστα να πατάει παρκέ για πρώτη φορά με τη φανέλα της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε από την αρχή το Περιστέρι και κατάφερε να προηγηθεί με 40-23 στο ημίχρονο βάζοντας και τις βάσεις για την νίκη.

Οι πράσινοι υπερίσχυσαν στα ριμπάουντ( 48 έναντι 34) σημείο που ήταν κομβικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Μέικον με 16 και Παπαγιάννης με 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ενώ από το Περιστέρι ο Μωραϊτης είχε 11 πόντους.

Το +8 (8-0 στο 3′) του «τριφυλλιού» στο ξεκίνημα έβαλε τις βάσεις για τη συνέχεια, αφού οι ψηλοί των γηπεδούχων έκαναν σπουδαία δουλειά, προβληματίζοντας διαρκώς την άμυνα του Περιστερίου. Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς είχαν 1/9 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να προηγηθεί με 14 πόντους διαφορά (28-14) στο 14′ της αναμέτρησης.

Ό,τι κι αν δοκίμαζε ο προπονητής του Περιστερίου Vitabiotics δεν είχε αποτέλεσμα, πολύ απλά γιατί οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ συνέχισαν να αποδίδουν εξαιρετικά στην άμυνα. Σε τέτοιο βαθμό που το προβάδισμα έφτασε μέχρι το +20 (37-17 στο 18′) για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι την ανάπαυλα (40-23) παρά το γεγονός πως ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν είχε σκοράρει στα 6’48” που χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 11 (49-38 στο 28′) αφού η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με συνέπεια η διαφορά ν’ ανέβει ξανά σε υψηλά επίπεδα και το υπόλοιπο της αναμέτρησης να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν στην επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Τζιοπάνος – Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κασελάκης 7 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιτ 17 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 7 (1/8 τρίποντα), Δήμου, Μποχωρίδης 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβδάλας, Χουγκάζ 2, Έβανς 1 (5 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Μωραΐτης 11 (1/8 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 9 (0/4 τρίποντα), Κατσίβελης 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 1 (4 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2/5 τρίποντα), Κόζι 4 (1/7 σουτ), Πέτεγουεϊ 3 (1), Γκίελο 5 (1/7 τρίποντα), Χρηστίδης, Αγκμπελίς.