Παναθηναϊκός μπάσκετ: Με Μπέικον το 1-0 επί του Κολοσσού ο Παναθηναϊκός

Ο Ντουέιν Μπέικον με 8 σερί πόντους στην τελευταία περίοδο οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην νίκη επί του Κολοσσού στο ξεκίνημα των φετινών πλέι-οφ της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-76 στο ΟΑΚΑ τον Κολοσσό Ρόδου και άνοιξε το σκορ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις για τον πρώτο γύρο των πλέι-οφ της Basket League.

Η αναμέτρηση δεν ήταν όμως στρωμένη με ροδοπέταλα για τον Παναθηναϊκό με τους γηπεδούχους να κάνουν τα εύκολα δύσκολα καθώς είχαν προηγηθεί στην τελευταία περίοδο ακόμα και με 15 πόντους(66-51) και τον Κολοσσό να μειώνει στους 5(72-67) στο 36ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε ο Ντουέιν Μπέικον ο οποίος με 8 συνεχόμενους πόντους σφράγισε την νίκη και το 1-0 του Παναθηναϊκού επί της αξιόμαχης ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Ο Μπέικον έκλεισε το ματς με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 λάθη. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Στους 15 πόντους ο Ντέρικ Γουίλιαμς και στους 13 ο Πάρις Λι. Από τον Κολοσσό ξεχώρισαν ο αρχηγός Γιαννόπουλος με 18 πόντους και ο Δημήτρης Κατσίβελης με 10.

Mε επιθετικές αιχμές τους Ντέρικ Ουίλιαμς και Γιώργο Παππαγιάννη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, με τον Κολοσσό H Hotels να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους ν’ ανοίξει η διαφορά. Με πίεση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (18-8) στο 6’, έπειτα από καλάθι του Ματέους Πονίτκα.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έμειναν στο πλάνο τους με κορυφαίο τον Κρις Κόφεϊ που είχε 12 πόντους μέχρι το ημίχρονο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η εικόνα της αναμέτρησης να παραμένει αμφίρροπη και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 45-36 στο πρώτο μέρος.

Με τον Παπαγιάννη να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, οι γηπεδούχοι μπήκαν στην επανάληψη με επιμέρους σκορ 7-2 ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 (52-38) στο 23’. Ξεκινώντας από την άμυνα τους οι παίκτες του «τριφυλλιού» μεγάλωναν την απόσταση από την ομάδα της Ρόδου με συνέπεια να φτάσει στη μεγαλύτερη τιμή της (66-51) και κάπως έτσι να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος (68-55) με τον Παναθηναϊκό να οδεύει στην πρώτη νίκη στη σειρά.

O Koλοσσός H Hotels βέβαια, δεν επέτρεψε να χαθεί το ενδιαφέρον καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο φρόντισε να καλύψει μεγάλο μέρος από την απόσταση που τον τον χώρισε με τον Παναθηναϊκό. Με επιμέρους σκορ 12-4 μέχρι το 35’ οι «θαλασσί» μείωσαν στους πέντε με τρίποντο του Γιανγκ (72-67). Oι γηπεδούχοι απάντησαν σε αυτό το ξέσπασμα των «θαλασσί», με συνέπεια να φτάσουν στην επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Μαλαμάς, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 45-36, 68-55, 85-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 13 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Παπαγιάννης 16 (8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) , Γουίλιαμς 15 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μπέικον 15 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη) , Π. Καλαϊτζάκης 4 , Μποχωρίδης 2 , Γκριγκόνις 8 (3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1/2 τρίποντα), Γκουντάιτις (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 μπλοκ, 2 λάθη)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Κένταλ 9, Χρυσικόπουλος , Ντίξον 3 (1) , Κατσίβελης 10 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γιαννόπουλος 18 (5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Μορέιρα 6 (4 ριμπάουντ) , Κόφι 18 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ιορδάνου 2 (3 ριμπάουντ), Τιγκ (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Χατζηνικόλας