Premier League: Βήμα Ευρώπης για τη Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ επικράτησε της Νότιγχαμ Φόρεστ και μπήκε στις θέσεις της Ευρώπης.

Για την 32η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ νίκησε με 3-2 τη Νότιγχαμ Φόρεστ και ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο μέρος δεν είχε κάτι αξιόλογο με την Λίβερπουλ να έχει τις ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να απειληθεί η εστία του Νάβας. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Λίβερπουλ πήρε κεφάλι στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Ζότα στο 47′ πήρε την μπάλα από Φαμπίνιο και άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση της Νότιγχαμ ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον πρώην παίκτη της Λίβερπουλ, Νίκο Γουίλιαμς. Στο 55′ ο Ζότα έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού τους Ρεντς με τον Γουάιτ στο 67′ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια αλλά ο Σαλάχ στο 70ο λεπτό έδωσε τους τρείς βαθμούς στην Λίβερπουλ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Φούλαμ επικράτησε με 2-1 της Λιντς, με το ίδιο αποτέλεσμα η Λέστερ νίκησε τη Γουλβς.

Μπρέντφορντ και Άστον Βίλα έμειναν ισόπαλες με 1-1. Οι «Χωριάτες» διατήρησαν το αήττητο σερί τους για ένατο διαδοχικό παιχνίδι (δεν έχουν χάσει από τις 18/2), αλλά συνιστά την πρώτη βαθμολογική τους απώλεια, μετά από πέντε διαδοχικές νίκες.

Ισόπαλό χωρίς σκορ έληξε η αναμέτρήση μεταξύ της Κρίσταλ Πάλας και της Έβερτον.

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-3 (20΄ Μαρτινέλι, 88΄ Έντεγκααρντ, 90΄ Σάκα – 1΄ Αλκαράς, 14΄ Γουόλκοτ, 66΄ Τσάλετα-Τσαρ)

Φούλαμ-Λιντς 2-1 (58΄ Γουίλσον, 72΄ Περέιρα – 79΄αυτ. Ζοάο Παλίνια)

Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 1-1 (65΄ Τόνεϊ – 88΄ Ντάγκλας Λουίζ)

Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0

Λέστερ-Γουλβς 2-1 (37΄πεν. Ιχεανάτσο, 75΄ Καστάνιε – 13΄ Κούνια)

Λίβερπουλ-Νότιγχαμ Φόρεστ 3-2 (47΄, 55΄ Ζότα, 70΄ Σαλάχ – 51΄ Γουίλιαμς, 67΄ Γκιμπς-Γουάιτ)