Παναθηναϊκός μπάσκετ: Νίκησε τη Βιλερμπάν, έστειλε μήνυμα εν όψει κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τη Βιλερμπάν στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

Ένας χρόνος χωρίς εκτός έδρα νίκη ήταν μεγάλο διάστημα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 63-76 της Βιλερμπάν για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές πραγματοποιήσαν πολύ καλή εμφάνιση και με κύριο άξονα την ενέργεια στην άμυνα έφυγαν με το διπλό από τη Γαλλία που μπορεί βαθμολογικά να μην έδωσε κάτι αλλά σίγουρα βελτίωσε τη ψυχολογία της ομάδας και εν όψει final four κυπέλλου Ελλάδας που είναι και ο πρώτος στόχος για φέτος.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί εκμεταλλεύτηκε το πρώτο ημίχρονο όταν και ο\πήρε σημαντική διαφορά στο σκορ την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης και παρά την πίεση της Βιλεερμπάν έφυγε με το διπλό και με το ροζ φύλλο αγώνα από το Αστρομπάλ.

Ο Οκάρο Γουάιτ πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και με 19 πόντους οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Δίπλα στον Οκάρο και ο Νεμάνια Νέντοβιτς που πέτυχε 18 πόντους, ενώ και ο Παπαγιάννης είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.,

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Με τους Παπαγιάννη και Γουάιτ να έχουν μαζί 19 πόντους στην πρώτη περίοδο, η ελληνική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο με 23-15 ωστόσο είδε τους γηπεδούχους να ροκανίζουν τη διαφορά και να μειώνουν σε 24-27 με καλάθι του Γκιστ. Νέντοβιτς και Γιόβιτς όμως συντήρησαν το προβάδισμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που έφτασε ακόμη και στο +16 με τον Μαντζούκα να κάνει το σκορ 46-30 λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 48-53 στο 27′, ενώ έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (57-59) στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ενα σερί 6-0 των «πρασίνων» σε εκείνο το σημείο τους έδωσε και πάλι οκτώ πόντων (57-65) ενώ με τον Οκάρο Γουάιτ να σκοράρει συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν με 76-63 ένα λεπτό περίπου πριν από το τέλος, που ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση στο «Αστρομπάλ».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Πέρεθ, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4/11 σουτ, 7 ασίστ), Καχούντι, Νάιτ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρισασέ, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Κασελάκης (0/4 σουτ), Γουάιτ 19 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νέντοβιτς 18 (3/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (2/7 σουτ)