Bundesliga: Νίκη της Λειψίας επί της Κολωνίας

Νίκη της Λειψίας επί της Κολωνίας για την 22η αγωνιστική της Bundesliga.

Η Λειψία νίκησε με άνεση την Κολωνία με 3-1 στη “Red Bull Arena” -στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga- και «πάτησε» ξανά την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου (είναι ισόβαθμη με την Ουνιόν Βερολίνου, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο).

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Ενκουκού στο 25′ και «καθάρισαν» το τρίποντο με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (54′ Όλμο, 57′ Ανχελίνο). Τα «κριάρια» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Λεμπέρλε.