Παναθηναϊκός μπάσκετ: Πλήρωσε τα λάθη του κόντρα στην Μακάμπι

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη του και ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Μακάμπι.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ακόμα μία ήττα στην ευρωλίγκα με την Μακάμπι αυτή τη φορά να είναι ο θύτης. Η ομάδα του Λαού νίκησε με 95-83 στο ΟΑΚΑ για την εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21 αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές σε μια αναμέτρηση χωρίς κίνητρο για αυτούς δεν κατάφεραν να φανούν όσο ανταγωνιστικοί ήθελαν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν ακόμα μια ήττα, την ίδια στιγμή που η Μακάμπι με την νίκη της εδραιώθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τα πολλά και εύκολα λάθη των πρασίνων και πέτυχε πολλά καλάθια στο επιθετικό τρανσίσιον καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει λύσεις για αναχαιτήσεις τους φιλοξενούμενους.

Στα θετικά για τους “πράσινους” η επανεμφάνιση του Ιωάννη Παπαπέτρου ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 30 λεπτά περίπου και σημείωσε 17 πόντους  μοιράζοντας και 4 ασιστ.

Η Μακάμπι πήρε προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε γρήγορα απαντήσεις και έφτασε να προηγηθεί με 24-17 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να ανοίξουν τη διαφορά λίγο πριν από την ανάπαυλα, ξεφεύγοντας με 55-46, σουτάροντας με ποσοστά πάνω από 60% εντός παιδιάς.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τη Μακάμπι να ξεφεύγει και πάλι στο φινάλε του δεκαλέπτου ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-70). Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με αιχμή τον Νέντοβiτς επιχείρησε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, μειώνοντας ως και το 74-79 στα μέσα του δεκαλέπτου. Η Μακάμπι όμως σημαδεύοντας τους ψηλούς της διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 95-83.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Ρότσα – Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 13 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Καββαδάς 2, Παπαπέτρου 17 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 8 (1), Νέντοβιτς 21 (1/1 δίποντο, 5/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 11 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Σαντ Ρος 2 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 9 (2/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Έβανς 11 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Καλέιρο, Γουίλιαμς 17 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρέινολντς 16 (7/13 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Νάναλι 15 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 13 (6/9 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Ζιβ 9 (1).