Εθνική Ελπίδων: Ήττα της Ελλάδας από την Πορτογαλία

Ηττήθηκε από την Πορτογαλία η Εθνική Ελπίδων.

Την πρώτη ήττα της ύστερα από 7 αγώνες κατέγραψε η Εθνική Ελπίδων στα προκριματικά του EURO 2023 στο “Θ. Κολοκοτρώνης” της Τρίπολης, όπου η Πορτογαλία επικράτησε με 0-4 και ανέκτησε τη θέση της επικεφαλής του 4ου ομίλου.

Οι Ίβηρες μπήκαν στο αγωνιστικό τερέν με σκοπό να παίξουν ποδόσφαιρο κυριαρχίας και η πρόθεσή τους βρήκε έρεισμα στο 12ο λεπτό, οπότε ο Καρβάλιο με διαγώνιο σουτ μέσα στην ελληνική περιοχή άνοιξε το σκορ.

Στο 32′ η Πορτογαλία διεύρυνε τη διαφορά με εύστοχο πέναλτι του Φάμπιο Βιέιρα και στο 45’+1′ ο Φάμπιο Σίλβα την κατέστησε διαφορά ασφαλείας (0-3).

Στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, η Ελλάδα απείλησε στο 27′ με τον Λιάσο με σουτ μέσα στην αντίπαλη (άουτ) και στο 38′ με κεφαλιά του Ιωαννίδη (απέκρουσε ο Μπιάι), αλλά η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους (19′ δοκάρι ο Γκονσάλο Ράμος).

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 82′ ο Ενρίκε Αραούζο.

Ελλάδα: Τζολάκης, Διαμαντής (83′ Αντζούλας), Χριστόπουλος Γ., Μιχελής, Λιάσος (46′ Ε. Χριστόπουλος), Ζαγαρίτης, Κανελλόπουλος (46′ Αθανασακόπουλος), Τσιγγάρας, Σουρλής (83′ Κουτσουπιάς), Τζόλης, Ιωαννίδης (73′ Σαρδέλης).

Πορτογαλία: Σέλτον Μπιάι, Τόμας Ταβάρες (79′ Τιάγκο Μέλο Αλμέιδα), Κουαρέσμα, Πενέτρα, Ζοάο Μάριο (73′ Τιάγκο Αραούζο), Ντάντας, Καρβάλιο (73′ Μπερνάρντο Φόλια), Πάουλο Μπερνάρντο, Φάμπιο Βιέιρα, (60′ Αλφόνσο Σόουσα) Φάμπιο Σίλβα, Γκονσάλο Ράμος (60′ Ενρίκε Αραούζο).