Παναθηναϊκός μπάσκετ: Πρώτη φιλική νίκη για τον Παναθηναϊκό

με τη φιλική νίκη επί της Κρκα εγκαινιάστηκε και επίσημα η εποχή Αταμάν στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο πρώτο φιλικό της σεζόν με 91-80 της Κρκα σε μια αναμέτρηση η οποία σηματοδότησε την έναρξη της εποχής Αταμάν.

Ο νέος τεχνικός της ομάδας είχε μια πρώτη ευκαιρία και δυνατότητα να διαπιστώσει το βαθμό ετοιμότητας των παικτών του αλλά και να δει τους παίκτες του να αγωνίζονται.

Ο Έργκιν Αταμάν παρά το γεγονός ότι ταλαιπωρείται από μία αδιαθεσία στο στομάχι, βρέθηκε κανονικά στον πάγκο της ομάδας μη θέλοντας να χάσει την πρώτη φιλική αναμέτρηση με τη νέα του ομάδα.

Στα αγωνιστικά ο Παναθηναϊκός έφτασε στην νίκη χάρις στο εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο που έκανε τόσο στην επίθεση /όσο κυρίως στην άμυνα όπου και δέχτηκε μόλις 4 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλεκσάνταρ Μπαλτσερόφσκι με 21 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Βιλντόσα (13), Γκραντ (12), Αντετοκούνμπο (12) και Μαντζούκας (11).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-47, 69-74, 91-80

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Βιλντόσα 13 (2), Γκάι 7 (1), Μπαλτσερόφσκι 21, Σλούκας 5 (1), Σαμοντούροβ, Γκραντ 12 (2), Αντετοκούνμπο 12, Γκριγκόνις 4 (1), Μαντζούκας 11 (1)